Pokud chcete za muzikálem vyrazit i době divadelních prázdnin, nemůžete vynechat jihočeskou Hlubokou nad Vltavou, kde se na nádvoří místního slavného zámku muzikál usídlil už před šesti lety: První dva roky patřily Jedné noci na Karlštejně, další dvoje prázdniny muzikálu Romeo a Julie, loni se pak oba tituly po měsíci střidaly. Za všemi dosavadními úspěchy Divadelního léta stojí kromě řady jiných zejména dva muži – proucent Zdeněk Pikl a hudební skladatel Zdeněk Barták, z jehož autorské dílny všechny zmíněné muzikály pochází. Letos na Hluboké zazní zcela nové dílo ve světové premiéře – CASANOVA. Zatímco rozhovor se známým hitmakerem a jeho synem, hudebním aranžerem Danielem Bartákem, jsme vám přinesli v úterý, dnes, v den premiéry, si můžete přečíst interview s režisérem Davidem Codym, choreografkou Petrou Parvoničovou a producentem a hercem Zdeňkem Piklem.

Pane režisére, sám zpíváte v kamenném divadle, a nyní opět režírujete v plenéru, na zámku v Hluboké. Jak se vám tady pracuje?

Jsem tady už potřetí. Režíroval jsem druhé uvedení Jedné noci na Karlštejně podle původní režie Pavly Nýdlové, Romeo už byl mojí samostatnou prací. Musím říct, a nikoho tím asi nepřekvapím, že zámek Hluboká má velké kouzlo, které je pro mě velmi inspirativní. V souvislosti s Casanovou jsem strávil také dva dny na Duchcově a prošel si i okolí – Hluboká je samozřejmě jiná, ale ve stylu scénografie, kostýmů a v jistém smyslu i hudebního aranžmá se sem tato historická témata dají výborně přenést a pohádková atmosféra zámku jim jednoznačně prospěje.

Vaše inscenace bude tedy klasicky výpravná?

Vycházím nejen z hudby, ale přirozeně i z prostředí, ve kterém hrajeme, takže si nedovedu představit, že bychom Casanovu hráli třeba v riflích – jistě by to také šlo, ale proč brát divákům iluzi, s kterou na představení přišli. Nechci šokovat za každou cenu, respektuji přání obecenstva, které chce vidět výpravnou show, podobnou těm, které se hrají třeba na Broadwayi. V tomto okamžiku musím vyzdvihnout spolupráci se zde přítomnou choreografkou Petrou Parvoničovou, která zvolenému pojetí velice pomohla.

O vás jsem Petro slyšel, že dáváte hercům i celé company pěkně zabrat…

Mezi účinkujícími mám i neprofesionální tanečníky. Některé z nich dostala pod ruku jako neotesaný kámen, ale díky velké snaze se z nich staly přenádherné sochy. Jsem na ně ohromně pyšná a těším se z jejich neskutečných pokroků.

Davide, úroveň představení na Hluboké s každým novým titulem stoupá, do projektu se zapojuje stále víc profesionálních herců a známých tváří.

Ano, v Jedné noci na Karlštejně jsme pracovali téměř výhradně s herci Divadla Hluboká, další projekty už si vyžádaly výrazné posílení ansámblu. Ale já nerozlišuji profesionalitu v tom smyslu, zda se člověk uměním přímo živí, nebo musí mít z jakéhokoli důvodu ještě nějaké další zaměstnání, ale jestli na jevišti podává profesionální výkony. Myslím, že jsme tentokrát dali dohromady výborný soubor, který by mohl i například v Praze hrát muzikál na velmi dobré úrovni. Máme tady výborné herce, úspěšné operní pěvce, známé muzikálové hvězdy i mladé talentované zpěváky, z nichž některé diváci znají z různých televizních talentových show. Celý tým byl vybrán na základě regulérního konkurzu. Všichni tady vytvořili výbornou atmosféru, která mimochodem není ve všech divadlech samozřejmá.

Další otázka směřuje na Petru Parvoničovou. Jak velký prostor má v novém muzikálu tanec?

Po dnešní zkoušce (na Hluboké bylo v odpoledních hodinách 33 C, pozn. red.) si myslím, že velký… (smích). Projížděli jsme všechny choreografie, které vystřídají množství tanečních stylů, podpořených hudbou, každé číslo je trochu jiné a jsem ráda, že mi byla dána poměrně volná ruka jak v pohybovém ztvárnění, tak ve volbě rekvizit. Poměr hudebního, hereckého a tanečního projevu je Casanovovi v rovnováze, jednotlivé styly a žánry se zajímavě prolínají, čímž dávají dílu krásný temporytmus. Každá postava má svůj charakter nejen herecký, ale i pohybový, což přináší představení zvláštní vtip.

Co byste Casanovovi, který se díky novému muzikálu stěhuje z Duchcova na Hlubokou, popřáli?

David Cody: Po zkušenosti s dneškem na prvním místě hezké počasí… A doufám, že Casanova svede na Hluboké ještě více diváků, než svedl žen ve svém životě!

Petra Parvoničová: Já přeji všem účinkujícím, aby tu obrovskou energii, kterou vložili do zkoušení, dokázali předat i divákům.

Děkuji a využívám přítomnosti producenta Zdeňka Pikla a ptám se jej, jak vnímá skutečnost, že se na Hluboké v jeho produkci uskuteční světová premiéra nového muzikálu:

Od Zdeňka Bartáka bylo užasným gestem, že mi nový muzikál, jehož téma mne láká řadu let, napsal k letošním kulatinám. Vnímám to jako obrovský závazek, který mi sedí za krkem šestnáct hodin denně, abych nezklamal autory, diváky, ani sám sebe. Ono je to trochu jiné, když se koupí licence na už kompletně hotový muzikál, tady neustále upravujeme, vylepšujeme, zkrátka jedná se o běh na dlouhou trať, který začal zkoušením a skončí až letošní derniérou 1. září.

Všichni hovoří o nebývalém nasazení zúčastněným…

Já je obdivuji. Zkoušeli jsme v obrovských vedrech, a nikdo ani v náznaku nereptal “už toho máme dost”. Teď jsme měli mít po dlouhé době volný víkend, ale Péťa Parvoničová, která je jedním slovem úžasná, jen řekne “děcka, co myslíte, aby to bylo hezký, nedali bychom si ještě trénink navíc..,” a všichni se do toho hrnou, přestože nebyli třeba týden doma. Sešla se vynikající parta, což je na zkoušení znát. Už se těšíme, až to vypukne naostro.

Muzikál nejen produkujete, ale poprvé si zahrajete i titulní roli. Zdeněk Barták s nasázkou říká, že muzikál napsal nejen pro vás, ale i o vás!

Ježíš, vždyt já jsem vlastně plachý a nesmělý… (smích). Máme v inscenaci tři generace Casanovů, dítě, v nejlepším věku a nejstaršího, já hraju toho starce, kolem kterého se příběh odvíjí. Hraji běžně v našich komediích, dělám všechno možné, ale zpěvu jsem se zatím úspěšně snažil vyhýbat. V muzikálu naštěstí zpívám jen jeden duet, a to se skvělými pěvci, buď s Daliborem Tolašem, nebo Jaromírem Adamcem. Nejraději bych napsal do programu, že “podle posledního bádání byl Casanova znamenitý milovnik, významný vědec, spisovatel i badatel, ale velmi špatný zpěvák.

Objednáte, jako každoročně, i pěkné počasí?

Je to v jednání, zatím pracujeme na smlouvě… (smích). Ale vážně – doufám, že dneska jsme si tu smůlu vybrali a žádná představení nebudeme muset rušit.

Děkuji za váš čas.

Foto:
1, 2, 4) Vítězslav Sladký
3) Divadlo Hluboká nad Vltavou

1) Choreografka Petra Parvoničová s režisérem Davidem Codym
2) Oficiální bilboard produkce
3) Zdeněk Pikl jako Casanova
4) Exteriér zámku Hluboká