Divadlo F. X. Šaldy vzdává hold autorovi opony v budově Šaldova divadla uvedením baletu choreografky Aleny Peškové GUSTAV KLIMT. A protože Klimt miloval ženy a ženy milovaly Klimta, nabídne inscenace i lehce pikantní scény – samozřejmě v citlivé režii Aleny Peškové. V roli slavného vídeňského malíře se představí Alexey Yurakov. Jeho partnerku Emilii Flögeovou tančí Veronika Šlapanská, v roli manželů Almy a Gustava Mahlerových se představí Karolína Miková a Andrey Bayniyazov. Představí se i noví členové souboru – Jan Březina a Annabel Pearce. Po mateřské dovolené se také na jeviště vrací sólistka Valeria Radionova. Hudbu pro připravovanou novinku složila Monika Načeva, zazní ale i melodie Klimtových současníků – Gustava Mahlera či Albana Berga.
Premiéra se uskuteční v pátek 27. září 2013 v Šaldově divadle.
K zajímavostem jistě patří, že Gustav Klimt nedávno ožil také coby muzikálová postava v původním rakouském muzikálu hudebního skladatele Geralda Gratzera.

KDO BYL GUSTAV KLIMT?
Gustav Klimt je rakouským rodákem s českými kořeny. Narodil se 14. července 1862 jako druhé ze sedmi dětí českého zlatníka a rytce Ernesta Klimta a jeho ženy Anny v Baumgartenu poblíž Vídně. Vystudoval malířství na Kunstwerbeschule u Ferdinanda Laufbergera a Julia Victora Bergera. Společně s bratrem Ernstem vyzdobili dvůr Kunsthistorického muzea ve Vídni a obrovský úspěch přinesl další zakázky – čtyři alegorie na stropě Paláce Sturany ve Vídni a dekorace stropu lázeňského domu v Karlových Varech v Čechách. Zlom v Klimtově samostatné tvorbě pak přišel v roce 1885, kdy dostal první oficiální vládní zakázku – výzdobu Vily Hermés, oblíbeného venkovského sídla císařovny Alžběty. Začal tvořit samostatně a jeho obrazy byly plné nevšedních prvků – náznaků i výrazných linií, splývajících vlasů, květin a geometrických vzorů. Základním tématem jeho pláten se pak stala žena. Raději, než ideální modelky, maloval prosté dívky z ulice, nahé, ale i nádherně oblečené, čímž provokoval nejen umělecké kritiky, ale i zákazníky. Svým dílem způsoboval mnohé společenské skandály a obrátil proti sobě řadu uznávaných osobností. Přesto byl jeho talent oceněn bezpočtem cen – mezi nejcennější patří Zlatý řád meritu z roku 1888 za přínos do světa umění z rukou císaře Franze Josefa a Velká cena Antverp, udělená Klimtovi v roce 1885 za dekorace pro zámecké divadlo Estreházyů v Totisu v Maďarsku. Po smrti bratra spolupracoval hlavně s Franzem Matschem. Jejich práce byla ale většinovou společností zavržena jako nestydatě pornografická. V roce 1897 založil uměleckou skupinu Vídeňská Secese a stal se její vedoucí osobností.
Dekadentní umělec žil i bouřlivým partnerským životem. Přestože jeho celoživotní láskou byla jeho přítelkyně Emilie Flögeová, byl otcem minimálně čtrnácti dětí, jejichž matkami byly i jeho modelky, mnohdy z řad vídeňských prostitutek. Traduje se, že tvořil pouze v dlouhém plášti, pod nímž nenosil spodní prádlo. Po svých modelkách často vyžadoval odvážné erotické pózy a smyslný výraz, což v době jeho tvorby nebylo zcela běžné. V roce 1917 byl zvolen čestným členem Akademií umění ve Vídni a Mnichově, ale 6. února 1918 zemřel na následky mozkové mrtvice.

Foto: Lukáš Trojan