Křimické kulturní léto, foto: Vítězslav Sladký

Sobota 22. června byla v plzeňské části Křimice zasvěcena krásným autům i divadelnímu umění. V rámci Křimického kulturního léta se na místním zámku konala již tradiční Jízda Jiřího Kristiána Lobkowicze. Během doprovodného programu pak zněl muzikál i opereta.

Zámecký park v Křimicích ožil v sobotu už od rána, kdy se v 8:30 začaly do parku sjíždět přihlášené vozy letošního ročníku „Jízdy Jiřího Kristiána Lobkowicze“. Start závodu, který je součástí Poháru Federace klubů historických vozidel ČR, proběhl mezi 10. a 12. hodinou. Od 15:30 pak byla všechna vozidla k vidění opět v zámeckém parku v rámci výstavy.

V průběhu odpoledne navíc program doplnily prohlídky zámku či bohatý kulturní program. O ten se od patnácti hodin postaraly hvězdy muzikálového souboru Divadla J.K. Tyla v Plzni Stanislava Topinková Fořtová (obyvatelka Křimic a držitelka Ceny Thálie v žánru muzikálu), Venuše Zaoralová Dvořáková, Roman Krebs a Hana Spinethová. Za klávesy usedla klavíristka a korepetitorka Táňa Vaněčková. Zatímco v první části programu zněly muzikálové melodie, druhá část patřila operetě, která publikum náležitě rozparádila. Posluchači si mohli společně s účinkujícími zazpívat největší šlágry z operet Oskara Nedbala, Rudolfa Piskáčka, Florimonda Hervé či Franze Lehára.

H. Spinethová, V. Dvořáková, S. Fořtová, R. Krebs a T. Vaněčková, foto: V. Sladký

Vystoupení plzeňských „opereťáků“, které posléze na jevišti vystřídal dixieland, sklidilo obrovský úspěch. Podobně jako desítky krásných veteránů, mezi kterými nechyběly jak skvosty české konstrukční školy, tak zahraniční automobily. Namátkou zmíním alespoň nádherné cabriolety Singer, Salmson či Jaguar, z novějších vozů pak celou řadu „amerik“, Ford Capri, Saab 99, Citroen DS nebo Fiat  Barchetta. Právě se Salmsonem z roku 1926 přijel tradiční návštěvník akce Milan Vaníček. Ten dostal vzácný Salmson Grand Sport od svého otce v roce 1962. Naštěstí jej nikdy neprodal. „Oba synové se bohudík také zajímají o veterány, takže toho máme doma víc. Nyní vlastníme čtyři auta a osm motorek,“ uvedl Milan Vaníček, jenž na vyjížďky po Čechách míří s téměř sto let starým autem několikrát do roka.

Salmson Grand Sport 1926, foto: Vítězslav Sladký

Křimický zámek stojí na místě bývalé tvrze. Byl postaven v barokním slohu v roce 1732. Do dnešní empírové podoby byl přestavěn v roce 1811. K 1. lednu 1950 byl zámek převeden do majetku státu pod správou Národní kulturní komise. Zámek měl být udržován a měl sloužit jako jiné zámky ke kulturním účelům. Nakonec byl však téměř zcela zdevastován, ač v něm byl v posledních letech depozitář Západočeského muzea.  V roce 1994 byl vrácen v rámci restitucí rodině Lobkowiczů. Ze zákona mělo muzeum možnost ještě 10 let zůstat. Plně toho využilo a areál  byl dědicům zcela předán až v roce 2007. Od té doby se započalo s opravami, které trvají dosud. V rámci Křimického kulturního léta probíhají také prohlídky zámku.

 

Roman Krebs, Stanislava Topinková Fořtová, foto: Vítězslav Sladký