Divadlo J. K. Tyla jako první profesionální scéna v Čechách uvádí muzikál Footloose aneb Tanec není zločin. Zatím ho nastudovali pouze studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a jeho premiérou byl koncem října loňského roku slavnostně zahájen provoz nové divadelní budovy JAMU v brněnské Orlí ulici.

Muzikál Footloose měl na Broadwayi premiéru v r. 1998 a brzy se zařadil mezi nejúspěšnější muzikálové hity. Předchůdcem divadelního muzikálu byl stejnojmenný film, natočený v r. 1884 s Kevinem Baconem v hlavní roli. U nás byl uveden do distribuce s podtitulem Bez dozoru (nedávno ho uvedla TV NOVA). Snímek režiséra Herberta Rosse, v němž lze nalézt jistou paralelu se slavným Rebelem bez příčiny, se současně snaží navázat na filmy jako Horečka sobotní noci nebo Flashdance. Jeho remake Footloose: Tanec zakázán byl natočen v r. 2012, vůdčí roli mladého buřiče si tentokrát zahrál Kenny Wormald.

Muzikál o lásce, tanci a rokenrolu, uváděný nyní na repertoár DJKT, je prvním titulem, vybraným přímo pro skupinu mladých absolventů muzikálového herectví, kteří nastoupili do angažmá začátkem minulé sezony. Jeho příběh se odehrává v Bomontu, provinčním městečku amerického středozápadu, ovládaného úzkoprsou morálkou. Záminkou k potlačování radostí života a k zákazu tance především se stala před několika lety nehoda po taneční zábavě, při níž zahynulo několik mladých lidí. Hlásnou troubou a strážcem falešné morálky se stal reverend Moore, jehož syn při také nehodu nepřežil. O to přísněji nyní střeží dceru Ariel a dohlíží na její vrstevníky. Odbojný duch mládí se však trvale potlačit nedá. Svého vůdce nalézá v Renu McCormacovi, mladíkovi, který se do Bomontu přistěhoval z Chicaga a který nezaváhá ani před střetem s touto nejvyšší autoritou. Zajímavý příběh, který doprovází dobře poslouchatelné muzikálové a taneční melodie, ovšem není určen jen mladé generaci diváků, ale potěší zajisté každého příznivce dobrého hudebního divadla. Jako tradičně v Plzni podpoří vystupující herce a zpěváky živý orchestr.

V hlavních rolích muzikálu se jako studenti představí Aleš Kohout (Ren McCormack, kluk z Chicaga), Petra Vraspírová, Eva Marešová,Lucie Zvoníková, Jozef Hruškoci a Martin Hubeňák. Reverenda Moora hraje Jiří Untermüller a jeho ženu Stanislava Topinková Fořtová.

Režisér inscenace a šéf souboru Roman Meluzín se nespokojil pouze tím, že vsadil na početnou skupinu mladých herců, inovativní přístup promítl i do výběru spoluinscenátorů. Footloose se tak stává divadelním debutem známého plzeňského výtvarníka Michala Světlíka jako autora scény a pražské módní návrhářky a stylistky Kamily Vodochodské jako tvůrkyně kostýmů.

Pro Kamilu Vodochodskou je práce v divadle zcela novou zkušeností:
„Možnost vytvořit kostýmní výpravu je pro mne splněným snem. Nikdy jsem nebyla úzce zaměřená, zajímají mě další související obory, jejich vývoj a každá možnost získávat nové zkušenosti a propojovat s těmi dřívějšími. Je pravda, že když jsem tuto výzvu přijala, netušila jsem, co všechno to může obnášet. Ale na každém novém projektu se člověk něco učí „pro příště“: čím to teď bude těžší, složitější, náročnější, tím více úlevy to přinese, pokud přijde někdy další takováto šance.“

Inspiraci při tom čerpala i ze svého pobytu ve Spojených státech:
„V Americe jsem pracovala dvakrát a shodou okolností v jednom z nejsevernějších států u hranic Kanady, kde bylo prostředí velmi podobné tomu, v němž se muzikál odehrává. Stačilo zavřít oči a představit si ty lidi, jak do nemocnice, v níž jsem pracovala, chodili v leviskách, kovbojských kloboucích a botách a přes to si hodili lékařský plášť.“

Michal Světlík se do chvíle, než přijal úkol vytvořit scénický návrh pro nový muzikál, věnoval divadlu spíše ´platonicky´- již řadu let vytváří pro DJKT programy pro operní a muzikálový soubor. Ve svém výtvarném návrhu hojně využívá projekce, dalším výrazným prvkem jsou pohyblivé sloupy: „Uvidíme, jestli tato kombinace vytvoří požadovanou atmosféru. Je potřeba udržet dominanci scény a projekce v určitých mezích, aby nezasahovala do tanečního a pěveckého pojetí celého představení. Doufám, že se to ve výsledku správně prolne a přinese divákovi ucelený zážitek.“

Walter Bobbie – Dean Pitchford – Tom Snow: FOOTLOOSE aneb TANEC NENÍ ZLOČIN

Překlad a české texty: Pavlína Hoggard
Režie: Roman Meluzín
Dirigent: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Aneta Antošová
Scéna: Michal Světlík
Kostýmy: Kamila Vodochodská
Dramaturgie: Jiří Untermüller

Premiéra v sobotu 25. května 2013 v Komorním divadle v Plzni

Ilustrační foto: Pavel Křivánek a archiv redakce