Divadlo Na Fidlovačce odpremiéruje ve čtvrtek 27. února 2014 populární českou komedii Eva tropí hlouposti. Původní román Fan Vavřincové pro divadlo upravili dramaturg Petr Vydra a režisér Pavel Šimák. Do hlavních rolí obsadili Marii Doležalovou, Ludmilu Molínovou a znamenitého českého stepaře a muzikálového herce Dennyho Ratajského.

Příběh o rozjívené dívce, která se k překvapení všech zamiluje, slavil úspěch už v časopisecké podobě. Vynikající česká autorka, zakladatelka žánru crazy komedie Fan Vavřincová, jej publikovala v pouhých 19 letech a vedle Takové normální rodinky se stal právě tento román jejím nejznámějším dílem. Jistě také proto, že mu dal o dva roky později v roce 1939 nesmrtelnou filmovou podobu režisér Martin Frič. Do hlavních rolí obsadil tehdy málo známou Natašu Gollovou, Oldřicha Nového a Zdeňku Baldovou. Pro Natašu Gollovou znamenalo účinkování ve filmu nastartování její herecké kariéry.

V Divadle Na Fidlovačce se dramatizace ujali režisér Pavel Šimák a dramaturg Petr Vydra. Stejně jako před lety autoři filmového zpracování vycházejí i oni z původního textu románu. A tak se v divadelní inscenaci některé postavy známé z filmu vůbec neobjeví. Inscenátoři ale připomenout půvabný český snímek rozhodně chtějí.
„Vedle samotného ztvárnění příběhu předlohy se nám na filmu Eva tropí hlouposti líbí to, co na filmových komediích té doby vůbec – jak se ti lidé k sobě chovají. Vědomí důležitosti etikety, společenských norem, galantnosti, džentlmenství si ve filmu Eva tropí hlouposti nijak nepřekáží s komediálností. Salónní způsoby naopak dotvářejí půvab a styl filmových komedií třicátých a čtyřicátých let minulého století. Když si v příběhu mladí lidé vykají a chovají se způsobně, tak na pozadí toho tím komičtěji vynikne, když vyvedou nějakou ztřeštěnost.“ uvádí Petr Vydra.

Prostřednictvím inscenace se pomyslně vrací na prkna Divadla Na Fidlovačce jeden z největších českých herců – Oldřich Nový. Ten zde kraloval nejen na jevišti, ale také jako jeho dlouholetý ředitel. A aby spojení s Oldřichem Novým bylo absolutní, proběhne po premiéře autogramiáda knihy s názvem Největší tajemství Oldřicha Nového, kterou vydalo v prosinci minulého roku nakladatelství Bondy. Publikaci bude podepisovat autorka této publikace, známá spisovatelka Blanka Kovaříková.

Foto: Roman Černý