Markéta Cukrová, foto: Petra Hajská

Plzeňská filharmonie připravila v rámci své abonentní řady Platina Beethovenovu 9. symfonii s proslavenou Ódou na radost. Filharmonici ji provedou pod taktovkou svého šéfdirigenta Ronalda Zollmana ve čtvrtek v Měšťanské besedě od 19 hodin.

Koncert ovšem zahájí skladba Charlese Ivese Nezodpovězená otázka, jedno z nejslavnějších děl tohoto amerického skladatele počátku 20.století . Tuto čtyřminutovou skladbu napsal stejně jako další orchestrální dílu Central park ve tmě v roce 1906. Tato orchestrální fantaziemá zřetelně vyjádřený program. Tři skupiny nástrojů hrají v různých tempech a nezávisle na sobě. „Trubka klade naléhavou otázku po smyslu lidské existence, přidané dechy vstupují agresivně s dalšími naléhavými dotazy, ale všem je odpovědí jen „ticho druidů“ ve smyčcích,“ charakterizuje dílo muzikoložka Lenka Bočanová. Plzeňskému publiku není tato skladba rozhodně neznámá, filharmonie ji zařadila na svůj koncert i v květnu loňského roku.

Pak už se publikum může těšit na Beethovenovu slavnou symfonii. V sólových partech vystoupí sopranistka Karolína Plicková, altistka Markét Cukrová, tenorista Ondřej Soch a basista Jozef Benci. Účinkuje Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Vasilek).