Hned dvě nové muzikálové inscenace čekají příznivce hudebního divadla během nadcházejícího víkendu. Městské divadlo Brno uvede v české premiéře dlouho očekávaný broadwayský muzikál Spring Awakening, Městské divadlo v Mladé Boleslavi pak českou novinku Dědeček automobil.

Probuzení jara jsme již věnovali několik samostatných článků. Evropský svět divadla zná dobře kdysi velmi skandální hru německého dramatika Franka Wedekinda Probuzení jara (Frühlings Erwachen, 1891). Příběh skupiny mladých lidí na sklonku 19. století v muzikálové adaptaci libretisty a textaře Stevena Satera a skladatele Duncana Sheika nabývá naprosto současný charakter a jeho poselství je strhující. Stále živé mezigenerační problémy mezi rodiči a dětmi, mezi dětmi a učiteli i osobní ambice, touhy, frustrace, komplexy, rebelantství, neinformovanost, naivita, pokrytectví, vzájemné nepochopení, předsudky, maloměšťáctví – to vše, včetně sexuality a prvních erotických zážitků, je tu odkryto s odvahou, nekompromisností a přirozeností mladým lidem vlastní. Probuzení jara mělo off-broadwayskou premiéru v červenci roku 2006 v New Yorku, aby už od 10. prosince téhož roku putovalo přímo na Broadway, do divadla Eugena O´Neilla. Dílo získalo 11 nominací na prestižní ocenění TONY, z nichž dostalo 8 za nejlepší muzikál, režii, hudbu, hlavního protagonistu aj.
Režisér brněnské české premiéry Stanislav Moša v rozhovoru s Janem Trojanem na dotaz ohledně své koncepce představení mimo jiné odpovídá:
„Budu se snažit vést toto nesmírně emocionálně nabité dílo jako veřejný proces, kterého se jakoby zúčastní i diváci v sále. Ne že by vstupovali do hry, ale část diváků bude sedět na jevišti a mezi nimi zasednou i někteří herci, aby vstupovali do samotné inscenace. Dekorace i kostýmy odpovídají době vzniku původní hry, ale charakter hudby i některé rekvizity přenášejí hlavní téma do dnešní společnosti, takže o některých věcech budeme uvažovat jinak, než tomu bylo před více než sto lety.“
K informaci o režijním pohledu se váže i následující aktualita: Městské divadlo Brno zahájilo 19.listopadu předprodej vstupenek sedadel umístěných na jevišti inscenace Spring Awakening. Prodávají se za cenu 150 Kč a kapacita je pouhých 18 míst na každé představení. Tyto diváky prosí produkce o včasný příchod do divadla půl hodiny před začátkem představení, kdy budou inspektorkami hlediště uvedeni na svá místa.
Česká premiéra na Hudební scéně MdB 21.listopadu 2009 od 19:30.

Ze zcela jiného soudku bude muzikál Dědeček automobil, jenž ve stejný den poprvé zazní z jeviště Městského divadla v Mladé Boleslavi a je nejen oslavou automobilismu. Rok 2009 je totiž jak rokem 100. výročí Městského divadla Mladá Boleslav, tak 100 let uplyne od prvních mezinárodních úspěchů boleslavských automobilů firmy Laurin a Klement na silničních okruzích. Oběma výročím je věnována původní inscenace muzikálu Dědeček automobil. Vzniká na motivy stejnojmenné novely a pozdějšího filmu spisovatele Adolfa Branalda a režiséra Alfreda Radoka. Historicky poprvé ožijí na jevišti v originálním choreografickém pojetí starobylé motocykly a automobiloví veteráni, diváky dojmou a rozesmějí příběhy a osudy českých automobilových mechaniků a závodníků v čele s legendárním hrabětem Kolowratem. Pod divadelní adaptací je podepsán známý muzikálový režisér a choreograf Radek Balaš, texty písní napsal Jiří Suchý a hudba pochází z partitur amerického hudebního skladatele George Gershwina . Autorem scénografie je zpěvák a výtvarník Jan Kříž, kostýmy navrhla Jolana Schofield Izbická.

Osoby a obsazení:
Starý muž, vypravěč – Dalimil Klapka j. h.
František Projsa, mechanik firmy Laurin a Klement – Matouš Ruml
Václav Klement, zakladatel firmy – Petr Mikeska
Václav Laurin, vedoucí výroby – Martin Hrubý
Nanette, francouzská dívka – Veronika Kubařová
Hrabě Kolovrat – Ota Jirák
Vondřich, mechanik a závodník – Michal Slaný j.h.
Tuta, mechanik – Petr Bucháček
Teta Agáta – Eva Reiterová
Madame Margot – Ivana Nováčková
Hynek, dělník – Petr Prokeš
Jirka, dělník – Ivo Theimer
Hlasatel v Dourdanu a Gaillonu – Roman Teprt
Starý Klement, tatínek Václava Klementa – Martin Hrubý
Frantíkův otec – Luděk Jiřík
Frontenac, otec Nanette – Luděk Jiřík
Helena – Dagmar Teichmannová
Lída – Petra Nakládalová
Novinář – Zdeněk Kovář j. h.

Premiéra 21. listopadu 2009 v 19.30 hodin na Velké scéně MDMB.

Foto:
1,2) Jef Kratochvil, Městské divadlo Brno, Probuzení jara
3,4) Michal Škvor, Městské divadlo Mladá Boleslav, Dědeček automobil