Šíleně smutná princezna

Šíleně smutná princezna

Hlavní představitelé divadelní adaptace Šíleně smutné princezny si poprvé vyzkoušeli kostýmy. 25. listopadu tohoto roku v nich Berenika Kohoutová, Jan Cina, Daniela Kolářová, Bob Klepl či Jan Kraus a mnoho dalších odehrají premiéru. Pro divadlo Studio DVA celkem 25 převleků zdánlivě jednoduchých střihů a tvarů připravila známá kostýmní výtvarnice Simona Rybáková.

 Vysokou laťku spolupracovnici režiséra Šimona Cabana vytkl již kostýmní výtvarník legendárního hudebního filmu John Frank Skalický. Jeho realizace patří k tomu nejlepšímu, co v československé filmové pohádce vzniklo. Rodák se spojených států se přes Paříž a Londýn dostal k nám, kde pracoval nejen pro film, ale i divadlo. Film  a jeho rozvržení postav Rybáková samozřejmě respektovala, ale muselo dojít  k posunu jak v estetice a barevnosti, tak ve střizích a materiálech. „Snažila jsem se jednoduchými divadelními prostředky posílit humor a nadsázku a zjednodušit množství filmových převleků na co nejúčelnější počet pro naši jevištní verzi. Kostýmy budou vizuálně i barevně propojovány se scénou, někdy mizet, jindy kontrastovat,“ popisuje svoji práci výtvarnice.

Režisér Šimon Caban si nastavil cíl, aby divák odcházel s tím, že viděl, co zná,  a přitom si neuvědomil, kolik je tam nových věcí. Při adaptaci textu, spolu s dramaturgyní Darinou Abrahámovou, ctil předlohu, ale zároveň z filmu nedělal „muzejní exponát“. „Myslím, že mé pojetí režie v tomto případě bude výtvarně-rytmicko-organizační. Spolu s kostýmní výtvarnicí, choreografkou Adélou Stodolovou a dirigentem Kryštofem Markem se těším na vytvoření opravdu milého, chytrého a svižného představení,“ charakterizoval muzikál režisér. Světelný design Šíleně smutné princezny připravil režisérův dlouholetý spolupracovník Pavel Dautovský. „A i když mu jeho light design budu „kazit“ mnohými projekcemi, myslím, že to budou zdařilé siluetky – krásné divadelní obrazy,“ říká Caban a věří, že vizualita představení přiláká svou koncepcí současného designu i mladé diváky, kteří se narodili o mnoho let později, než vznikl filmový originál.

Příběh prince a princezny ze sousedních zemí, kteří mají na přání svých otců a jejich rádců uzavřít sňatek, ale rozhodnou se sami si vybrat partnera, je v divadle Studio DVA naplánován vždy v maximálně třech reprízách měsíčně do června 2017.

Hrají:  Berenika Kohoutová, Jan Cina, Jan Kraus, Bohumil Klepl, Daniela Kolářová, Anna Šišková, Miloslav Mejzlík, Oldřich Navrátil, Ladislav Frej, Roman Štabňák, Michal Slaný, Jiří Ployhar a další.

Původní scénář: František Vlček, Bořivoj Zeman

Hudba: Jan Hammer

Texty písní: Ivo Fischer, Jan Fisher

Divadelní adaptace: Šimon Caban

Dramaturgie: Darina Abrahámová

Režie a scéna: Šimon Caban

Hudební nastudování: Kryštof Marek

Kostýmy: Simona Rybáková

Choreografie: Adéla Stodolová

Šíleně smutná princezna

Šíleně smutná princezna

Foto: Václav Beran, Studio DVA