Koncem února se na našich divadelních scénách odehraje celkem nevídaný jev – hned dvě hudební divadla zařadí na repertoár pozapomenuté operety Emmericha Kálmána. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvede 21.února na jevišti Divadla Jiřího Myrona Fialku z Montmartru a Divadlo J.K.Tyla v Plzni ve Velkém divadle hned o týden později Vévodkyni z Chicaga. Jelikož o inscenaci chystané v Plzni jsme již psali, podívejme se alespoň krátce i do Ostravy.

EMMERICH KÁLMÁN (1882-1953)
Hudební skladatel maďarského původu se narodil v rodině židovského obchodníka s obilím 24.října 1882 v Siófoku. Od roku 1900 studoval na univerzitě v Budapešti a chtěl se stát klavírním virtuosem. Už v mladistvém věku jej ale začala trápit artróza, takže se soustředil na skladbu a hudební teorii. Po ukončení studia psal kritiky pro list Pesti Napló. Napsal rovněž několik symfonických básní, ale nedařilo se mu je publikovat. Zaměřil se tedy na skládání kabaretních písní, které ho přivedly k operetě. Ta první se jmenovala Podzimní manévry a odstartovala jejich dlouhou řadu – nakonec jich napsal v letech 1908-1953 rovných čtyřicet. K nejúspěšnějším patří Čardášová princezna, Hraběnka Marica, Cikánský primáš, Bajadéra a Cirkusová princezna. Poslední westernovou Arizona Lady dokomponoval jeho syn Karel.
V roce 1938 kvůli židovskému původu Kálmán během nástupu fašismu opustil Vídeň a uprchl přes Curych a Paříž do USA, kde v roce 1942 získal americké občanství. Po druhé světové válce se vrací do Evropy a usazuje se v Paříži. Do Vídně se přestěhoval až po dalších čtyřech letech, ale místo vřelého přivítání ho čekal spor kolem vyvlastnění jeho vily. Vrátil se tedy zpět do Paříže, kde zemřel 30.října 1953. Jeho poslední opereta byla uvedena až následující rok.
Operety Emmericha Kálmána se dodnes hrají po celém světě a je právem spolu s Franzem Lehárem považován za krále stříbrného věku operety.

FIALKA Z MONTMARTRU
Operetu Fialka z Montmartru zkomponoval Kálmán v roce 1930, tedy v období, kdy již měl za sebou obrovský úspěch s Čardášovou princeznou a Hraběnkou Maricou. Libreto napsali Brammer s Grünwaldem a světová premiéra se uskutečnila v Johann Strauss Theater 21.března 1930. Ve stejném roce byla uvedena ještě v Berlíně a pak se rozlétla zejména do zemí bývalého Sovětského Svazu, kde byla nesmírně populární. Jedna z verzí v nastudování moskevské operety je dokonce na internetu ke stažení.
Děj operety nás zavádí mezi pařížskou bohému, přímo na Montmartre. Látku pro libreto k této klasické tříaktové operetě nalezli autoři ve slavném románu Henri Murgera „Scény ze života bohémy“, podle nějž vznikla i slavná Pucciniho opera „Bohéma“ a rok po ní „Bohéma“ Ruggiera Leoncavalla.
V Ostravě dílo již pilně zkouší dirigent Karel Mládek a hostující režisér František Laurin. Výpravnost operety jistě podpoří i oba známí výtvarníci, scénograf Vladimír Soukenka a kostýmní návrhář Josef Jelínek. Obsazení rolí a první fotografie uveřejníme před ohlášenou premiérou.

Foto: Dobový plakát berlínského uvedení