Plzeňská filharmonie připravila na 1. 6. v Měšťanské besedě v Plzni koncert s názvem Fantazie v tónech, který je sestaven výlučně z děl českých skladatelů – Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Bohuslava Martinů. Začátek je v obvyklých 19 hodin. S týmž programem vystoupí Plzeňská filharmonie hned následující den 2. června ve Kdyni rovněž v 19 hodin.

Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie

Antonín Dvořák a Josef Suk

Pod taktovkou šéfdirigenta filharmoniků Chuheie Iwasakiho otevře večer symfonická báseň Zlatý kolovrat, op. 109 Antonína Dvořáka. Jedna z celkem čtyř, které skladatel zkomponoval v roce 1896 podle balad Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice. Síla Dvořákova zhudebnění spočívá v absolutním pochopení rytmiky veršů a jejich specifického charakteru a hloubce vystižení morálních aspektů balad. Rozhodnutí hudebně zpracovat Erbenovu baladickou látku mělo u Dvořáka hluboké kořeny a bylo výsledkem dlouholetého zájmu skladatele o Kytici, toto ikonické dílo českého básnictví. S Erbenovou poezií se skladatel seznámil nejpravděpodobněji roku 1871, kdy zhudebnil báseň Sirotkovo lůžko jako nejrozsáhlejší dílo své písňové tvorby. Zájem o Erbenovo dílo trval a v roce 1884 balada Svatební košile inspirovala Dvořáka k vytvoření celovečerní kantáty pro sóla, sbor a orchestr.

S dílem Antonína Dvořáka souvisí umělecké a životní osudy Josefa Suka. Filharmonici přednesou Sukovu Fantazie pro housle a orchestr g moll, op. 24 z roku 1903, jako sólista vystoupí Jan Mráček. Jednovětá Fantazie g moll je chápána jako koncert pro housle a orchestr – náročné, virtuózně koncipované sólo je provázeno v symfonicky pojatém orchestrálním partu. Při poslechu díla ale jsou dobře postižitelné tři základní odlišné oddíly. Tempovým označením Allegro impetuoso je označen první díl, líbezné je druhé Andante con moto a skladba v působivé gradaci vrcholí v Allegru con spirito vystřídaném scherzovou partií s lyrickým středem.

Poslední symfonie Bohuslava Martinů

Po přestávce bude večer patřit dílu Bohuslava Martinů.  V podání Plzeňská filharmonie zazní jeho Symfonie č. 6 známá pod názvem Symfonická fantazie či Fantaisies symphoniques, H 343 z r. 1953, která patří k vrcholným dílům Bohuslava Martinů. Tato skladatelova poslední symfonie vznikala v letech 1951-1953 a sám Martinů zdůrazňoval, že jde spíše o fantazii než o symfonii v klasickém slova smyslu. Premiéra se konala v Bostonu v lednu 1955 a Martinů byl později oceněn Sdružením kritiků v New Yorku za nejlepší orchestrální skladbu roku 1955. Pražská premiéra se uskutečnila 8. února 1956. Tehdy hrála Česká filharmonie pod taktovkou Karla Ančerla.