V pátek 13. prosince 2013 uvede Severočeské divadlo v Ústí nad Labem novou inscenaci Kálmánovy slavné operety Hraběnka Marica. O režii se postará známý muzikolog, operní dramaturg, pěvec i režisér Zbyněk Brabec, taktovky se chopí dirigent Milan Kaňák, choreografie nacvičí Petra Parvoničová, známá i muzikálovému publiku.

Hraběnka Marica je jednou z posledních velkých klasických operet. Emmerich Kálmán (24. října 1882, Siófok – 30. října 1953, Paříž) jí zkomponoval v roce 1924, kdy už měl za sebou zářivé úspěchy s Čardášovou princeznou a Bajadérou. Skladatel do Hraběnky Marici mistrovsky zakomponoval barvité melodie a tance své vlasti, takže bývá často nazývána “maďarskou národní operetou”.

Tato komedie, plná veselých zápletek, okouzluje cikánskou magií, maďarským temperamentem a skvělou hudbou – ohnivými čardáši, cikánskými písněmi a dalšími melodickými šlágry (např. Kde bydlí láska?, Ach, jeď do Varasdinu, Cikáne, hraj!). Děj operety se odehrává na začátku XX. století na maďarském panství krásné a bohaté hraběnky Marici. Zchudlý hrabě Tassilo se nechá inkognito najmout jako správce Maricina panství, aby vydělal peníze na věno pro svou sestru. Hraběnka Marica a hrabě Tassilo se do sebe zamilují, avšak hrabě se ocitne v podezření, že mu nejde o lásku, ale o její peníze. Řada komických romantických peripetií vede ke šťastnému závěru, který přináší vysvětlení všech nedorozumění a vítězství lásky.

EMMERICH KÁLMÁN (1882-1953)
Hudební skladatel maďarského původu se narodil v rodině židovského obchodníka 24. října 1882 v Siófoku. Od roku 1900 studoval na univerzitě v Budapešti a chtěl se stát klavírním virtuosem. Už v mladistvém věku jej ale začala trápit artróza, takže se soustředil na skladbu a hudební teorii. Po ukončení studia psal kritiky pro list Pesti Napló. Napsal rovněž několik symfonických básní, ale nedařilo se mu je publikovat. Zaměřil se tedy na skládání kabaretních písní, které ho přivedly k operetě. Ta první se jmenovala Podzimní manévry a odstartovala jejich dlouhou řadu – nakonec jich napsal v letech 1908-1953 rovných čtyřicet. K nejúspěšnějším patří Čardášová princezna, Hraběnka Marica, Cikánský primáš, Bajadéra, Cirkusová princezna a Vévodkyně z Chicaga. Poslední westernovou Arizona Lady dokomponoval jeho syn Karel.
V roce 1938 kvůli židovskému původu Kálmán opustil Vídeň a uprchl přes Curych a Paříž do USA, kde v roce 1942 získal americké občanství. Po druhé světové válce se vrací do Evropy a usazuje se v Paříži. Do Vídně se přestěhoval až po dalších čtyřech letech, ale místo vřelého přivítání ho čekal spor kolem vyvlastnění jeho vily. Vrátil se tedy zpět do Paříže, kde zemřel 30.října 1953. Jeho poslední opereta byla uvedena až následující rok. Operety Emmericha Kálmána se dodnes hrají po celém světě a je právem spolu s Franzem Lehárem považován za krále stříbrného věku operety.

Emmerich Kálmán: HRABĚNKA MARICA

Libreto: Julius Brammer, Alfred Grünwald
Překlad: Dr. Vlasta Reittereová
Překlad zpěvních textů: Jiří Čekan

Režie: Zbyněk Brabec
Dirigent: Milan Kaňák
Choreografie: Petra Parvoničová
Scéna: Pavel Krejčí
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Milan Kaňák

Osoby a obsazení:

Hraběnka Marica: Tereza Mátlová
Kníže Dragomir Populescu: Petr Matuszek
Baron Koloman Zsupan: Tomáš Christian Brázda
Hrabě Tassilo Endrödy: Jaroslav Kovacs
Lisa: Anna Klamo
Karl Stephan Liebenberg: Martin Matoušek
Kněžna Božena Cuddenstein: Jarmila Baxová
Cseko, starý sluha: Radek Krejčí
Manja, mladá cikánka: Monika Sommerová

Premiéra 136. prosince 2013 v Severočeském divadle v Ústí nad Labem

Ilustrační foto: Severočeské divadlo a archiv autora