Muzikál Zlatá brána otevřená

Muzikál Zlatá brána otevřená

Divadlo na Orlí brněnské JAMU otevřelo novou divadelní sezonu hned 4. září 2016 českou premiérou muzikálu s názvem Zlatá brána otevřená (Merrily We Roll Along), jehož autorem je světoznámý Stephen Sondheim.

Dílo vzniklo v roce 1981, tedy dva roky po proslaveném Sondheimově titulu Sweeney Todd. Muzikál Merrily We Roll Along přeložila Alžběta Šáchová a zrežírovala Hana Mikolášková. Zlatá brána otevřená z prostředí americké Broadwaye a Hollywoodu ukazuje, s čím se musí vyrovnávat všichni umělci v každé době. „To znamená rozpor mezi sny o umění, které chceme dělat, a tvrdou realitou v prostředí tzv. šoubyznysu. Někdo upřednostní popularitu a finanční úspěch, jiný tře bídu s nouzí, ale nevzdává se svých ideálů, někteří úplně vyhoří a další třeba opustí tvorbu kvůli rodině,“ přiblížila režisérka.

„Mladí divadelníci v Brně chtějí v tomto muzikálu akcentovat hlavně linii osobních vztahů, které jsou vystavovány nejrůznějším zkouškám a z nichž některé přežijí a jiné ne. Podle dramaturga Miroslava Ondry po pětatřiceti letech dílo neztratilo nic ze své sžíravé aktuálnosti. Na jevišti se představí studenti Ateliéru muzikálového herectví Petra Štěpána. Není bez zajímavosti, že představitel hlavního hrdiny skladatele Franka – Robin Schenk – je také skladatelem, vystudoval skladbu na Hudební fakultě JAMU,“ uvádí tiskový mluvčí JAMU Luboš Mareček.

Muzikál Zlatá brána otevřená dosud na tuzemská jeviště neprorazil zřejmě kvůli náročnosti hudební i herecké. Žánrově se pohybuje na rozmezí swingu, kabaretu, broadwayského hitu a místy dokonce paroduje operetu. „A pak jsou tu pasáže, v nichž Sondheim bez mrknutí oka vtěsná události tří let do osmiminutového hudebního čísla, ve které herci hrají živě na střídačku s kapelou, projdou několika prostředími a hlavně obrovským osobním vývojem,“ dodala režisérka.  Zazní na pětadvacet hudebních čísel.  Mladí herci kromě zpěvu a místy i vlastního hraní na hudební nástroje či psací stroje musí samozřejmě také bravurně tančit. To je zásluhou jejich pedagoga Davida Strnada a zároveň i choreografa představení, které nabídne živou čtyřčlennou kapelu i nahrávky většího bigbandu. Vypravěčem příběhu je tady vlastně chór, který posouvá hlavní postavu Franka od jednoho klíčového momentu k dalšímu. David Janošek se v kostýmech držel dobovosti, takže Zlatá brána slibuje být i poměrně zábavnou módní přehlídkou americké historie odívání 60. a 70. let. Reprízy titulu studenti odehrají 7. a 8. září.

Muzikál Zlatá brána otevřená

Muzikál Zlatá brána otevřená

Foto: Pavel Nesvadba