Vědecké sympozium, výstavy, koncerty a divadlo – to vše se uskuteční v rámci letošního, již 34. ročníku festivalu Smetanovské dny, který se v Plzni koná od konce února do konce března. A již po druhé pod taktovkou pořádající Plzeňské filharmonie. Hlavním tématem vědeckého sympozia, a tedy celého festivalu, je Útisk – charita – vyloučení: Sociální 19.století. “V rámci festivalu připomeneme právě probíhající Rok české hudby a osobnost Bedřicha Smetany, jehož 190 výročí narození si letos připomínáme,” charakterizuje ředitelka Plzeňské filharmonie a festivalu Lenka Kavalová.

Na tvorbě programu festivalu se tradičně podílí řada institucí, a tomu odpovídá i pestrost programu. A v jeho rámci se uskuteční hned několik programů zaměřených na muzikálovou produkci. Postará se o ně Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Plzeňský dětský sbor (PDS) působící při Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Plzni, filharmonici, Gili Romani i Divadlo Járy Cimrmana. Hlavní hudební část festivalu zahájí koncert Münchner Symphoniker s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem a zakončí Slovenská filharmonie pod taktovkou Alexandera Rahbariho s houslovým virtuosem Daliborem Karvayem. Kromě celé řady koncertů klasické hudby se mohou návštěvníci festivalu vydat na již zmíněné akce z jiného soudku, než jakým je klasická hudba.

Divadla J. K. Tyla v Plzni (DJKT) obohatí program festivalu hned několikrát. Uvede hravou revuální operu Bohuslava Martinů Voják a tanečnice, která má nejen prvky revue, ale i operety, pracuje s jazzem i dalšími ´neklasickými´ postupy. Festivalové představení se koná 6.března a vystoupí v něm v hlavních rolích Radka Sehnoutková, Jiří Hájek, Dalibor Tolaš, Aleš Voráček, Barbora Polášková a v roli černošky populární zpěvačka Dasha. Ryzí muzikály uvede DJKT hned dva. Divotvorný hrnec v tradiční úpravě a s českými texty Jiřího Voskovce a Jana Wericha 5.března. S Bronislavem Kotišem, Kamilou Kikinčukovou a Jiřím Untermüllerem v hlavních rolích, taktovku bude držet Dalibor Bárta. A druhým muzikálem, který si plzeňské publikum již stačilo oblíbit, je Footloose aneb Tanec není zločin, který přivádí na jeviště celou plejádu mladých členů souboru muzikálu a operety DJKT – Aleše Kohouta, Petru Vraspírovou, Evu Marešovou, Lucii Zvoníkovou, Martina Hubeňáka a Jiřího Hruškociho.

A co velmi láká publikum, jsou dvě hudební představení Divadla Járy Cimrmana, která budou uvedena v rámci festivalu v Pekle. V pondělí 10.března Jára Cimrman v říši hudby – osvětový večer s jednoaktovou operou J. Cimrmana Úspěch českého inženýra v Indii. A 17.března nejhranější kus divadla – opereta s výpravou a kostýmy Hospoda na mýtince, výsek z operety Proso.

Festival má připraveny i další hudební projekty. Ve čtvrtek 13.března v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje pořad S „Židama a Romama“ přes Moravu za váma, v němž zazní známé melodie z muzikálu Cikáni jdou do nebe a Šumař na střeše. V podání Plzeňského dětského sboru pod vedením sbormistryně Bedřišky Koželuhové, který vystoupí společně s Gili Romani a dalšími hosty. V Návštěvnickém centru by bylo škoda nechat si ujít i pořad 14.března Martinů voices! Zajímavá kompozice programu koncertu provází posluchače vokálními skladbami od Českých madrigalů Bohuslava Martinů, které skladatel složil ve Francii v předválečných letech, k Janu Novákovi, který byl žákem Bohuslava Martinů, až k Siru Michaelu Tippettovi, anglickému soudobému skladateli, jehož skladba Pět černošských spirituálů z oratoria Dítě naší doby, je jednou z jeho prvních skladeb inspirovaných konkrétními dějinnými událostmi. Do 21. století se dostáváme skladbou BobbyhoMcFerinaThe Garden, amerického jazzového a capella zpěváka, skladatele a dirigenta, který získal řadu významných ocenění.

I dva pořady pro děti se ponesou v netradičním duchu. Hravý pell-mell připravila jako svůj reprezentativní koncert ZUŠ Bedřicha Smetany 12.března. Vystoupí na něm folklórní soubor Plzeňáček, soubor elektrických kytar Viva elektrica, vokální soubor Tutti Voci, smyčcový soubor plzeňských ZUŠ, akordeonový soubor Fénix, AK BAND i další dvě renomovaná hudební tělesa mladých – PDS a Junior orchestr. A v malém sále Měšťanské besedy je pro děti připraven pořad Pět ran do čepice aneb Písně Krysáků a jejich přátel v podání skupiny Už jsme doma. Jen pro zajímavost – za seriál Krysáci, ke kterému psal hudbu Miroslav Wanek a Už jsme doma ji nahráli, získali jeho tvůrci televizní cenu Elza. Skupina od počátku 90. let až do dneška každoročně hojně cestuje po celém světě. Na svém kontě má více než 2000 koncertů v téměř čtyř desítek různých zemích. Nejčastěji jsou to Spojené Státy, které skupina projela již 18 krát na více než 600 koncertech. Vedle USA to jsou nejčastěji Francie, Polsko, ale také Japonsko, Nový Zéland, Rusko a mnohé další. Nedílnou součástí skupiny je její výtvarník Martin Velíšek, který je autorem všech obalů, triček, plakátů a především prostorové knihy Už jsme doma 11, vydané ve vydavatelství ARGO, která získala ocenění Nejkrásnější kniha roku a kterou ocenily i významné americké časopisy Rolling Stone a Option. Společně s Martinem Velíškem se kapela podílela i na několika animovaných loutkových filmech, především na hudbě k filmu Fimfárum, za kterou byl Miroslav Wanek nominován na Českého lva a Martin Velíšek jej dvakrát za výtvarnou stránku filmu dostal.

Je tedy z čeho vybírat. Smetanovské dny potrvají v Plzni do konce března.

Ilustrační foto:

1, 2) Festival Smetanovské dny
3) Pavel Křivánek, Footloose aneb Tanec není zločin, DJKT Plzeň
4) Münchner Symphoniker
5) Divadlo Járy Cimrmana, Hospoda na mýtince