Jedna z nejpopulárnějších oper světa, Rigoletto Giuseppa Verdiho, zazní v další premiéře na scéně Velkého divadla v Plzni. Se souborem opery DJKT Plzeň slavné dílo nastudoval kontroverzní maďarský režisér Róbert Alföldi. Ano, je to ten Alföldi, který se už v Plzni představil v rámci festivalu Divadlo svými inscenacemi 120 dní markýze de Sade, Macbeth, Loupežníci nebo hudební hrou Žebrácká opera, i ten Alföldi, který v Maďarsku zrežíroval celou řadu skandálních inscenací, mezi nimiž nechyběla ani Kálmánova klasická opereta Čardášová princezna, jejíž podstatnou část režisér netradičně přesunul k bazénu.
Očekává se, že dnešní premiéra bude patřit k nejvýznamnějším a nejodvážnějším operním počinům letošní divadelní sezony.

Róbert Alföldi je nejen známým filmovým hercem a významným divadelním režisérem, ale také výraznou osobností celé maďarské inteligence. Od roku 2008 zastává post ředitele Národního divadla v Budapešti, kde již stačil „vyrobit“ celou řadu skandálů a jeho případné odvolání (řádný kontrakt mu vyprší v roce 2013) už dokonce projednával maďarský parlament. Zejména konzervativní část publika jeho inscenace velmi pobuřují, neboť často v klasických hrách zvýrazňuje sexuální element, homosexualitu či nejrůznější velmi kontroverzní témata. Mluví se o tom, že v jedné z inscenací údajně staříci znásilňují mladé dívky, či vojáci onanují na státní vlajky. Návštěvnost první budapešťské scény ovšem od jeho nástupu stále stoupá, rok 2009 byl pak prvním, kdy Národní divadlo dosáhlo zisku. Alföldi také získal ocenění Asociace maďarských kritiků za obnovu Národního divadla. Jeho představení se hrají také na Slovensku, v Chorvatsku a v USA. Debata kolem jeho působení v maďarském Národním divadle znovuotevřela otázky o umělecké svobodě a také o tom, zda mají obecně „národní divadla“ fungovat jako historická muzea.

Ze zmíněných řádek lze vyčíst, že ani plzeňský Rigoletto rozhodně nebude tradičním romanticko – dramatickým počinem. Alföldi opery většinou inscenuje jako velmi působivé, přesně vykonstruované a do sebe zapadající obrazy, které se publika nesmazatelně dotknou. Má nebývalý cit pro vykreslení dramatických situací, které inscenuje povětšinou velmi drsně a syrově, s využitím mnoha barvitých divadelních prostředků.
Hudebně Rigoletta v DJKT Plzeň nastuduje šéfdirigent opery Ivan Pařík, v hlavních rolích se opory plzeňského souboru budou střídat s významnými hostujícími pěvci. Partitura opery zazní v téměř kompletní verzi, diváci se mohou těšit například na mnohdy vypouštěnou cabalettu Vévody z druhého dějství. Jak uvádí dramaturg Zbyněk Brabec, Giuseppe Verdi napsal operu podle hry Král se baví Victora Huga roku 1851 a nazval ji podle hlavního hrdiny, který se vzhledem k přesunu děje z Francie do Itálie přejmenoval z Tribouleta na Rigoletta. Hlavní postavou opery je tedy hrbatý šašek – outsider, žijící na pokraji společnosti. Rigoletto žije dvojí život – vidíme ho jako cynického dvorského šaška, který svými řečmi dokáže krutě ranit, ale poznáme ho též jako milujícího otce své jediné dcery Gildy, která pro něj představuje všechno na světě. Když je Gilda vévodou zneuctěna, je Rigoletto hněvem bez sebe a žije pouze svou pomstou. Objedná si vévodovu vraždu u nájemného vraha Sparafucila. Ale krutostí osudu nezemře vévoda, ale k Rigolettovu zoufalství jeho vlastní dcera, která se z lásky k vévodovi pro něj obětovala. Rigoletto měl svou světovou premiéru v Benátkách v roce 1851 a odtud se rozletěl na všechna světová jeviště.

Inscenací Verdiho Rigoletta se Divadlo J.K.Tyla již podruhé zapojuje do mezinárodní operní soutěže a festivalu – Armel opera competition and festival with Mezzo and Duna television 2011.

Giuseppe Verdi: RIGOLETTO

Dirigent: Ivan Pařík
Režie: Róbert Alföldi
Scéna: Karel Glogr
Kostýmy: Anni Füzér
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Zdeněk Vimr
II. dirigent: Tomáš Brauner, Jiří Štrunc
Asistent režie: Dominik Beneš
Hudební příprava: Ivana Janečková, Martin Marek, Jiří Pešek, Hana Zemenová

Osoby a obsazení:

Vévoda mantovský: Rafael Alvarez, Richard Samek, WeiLong Tao
Rigoletto, dvorní šašek: Ivan Kusnjer, Vladislav Zápražný
Gilda, jeho dcera: Petra Perla, Gabrijela Ubavič
Sparafucile: David Szendiuch, Jevhen Šokalo
Maddalena, jeho sestra: Ilona Kaplová, Jana Tetourová
Giovanna, Gildina společnice: Eva Brabcová, Valentina Čavdarová
Hrabě Monterone: Pavel Horáček, Miloš Horák
Marullo, dvořan: Aleš Hendrych, Luděk Koverdynský
Borsa, dvořan: Jan Adamec, Jan Ježek
Hrabě Ceprano: Jan Fraus, Michal Kubečka
Hraběnka Ceprano: Ivana Šaková, Ivana Veberová

Premiéra v sobotu 2. dubna 2011 na scéně Velkého divadla.

Foto: Marta Kolafová

1) Ivan Kusnjer (Rigoletto)
2) Gabrijela Ubavič (Gilda) s Richardem Samkem (Vévoda)
3) David Szendiuch (Sparafucile) a Ilona Kaplová (Maddalena)
4) Gabrijela Ubavič (Gilda), Ivan Kusnjer (Rigoletto) a Mrtvá Gilda (v pytli)

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň