ORFEUS V PODSVĚTÍ
Vlna nemocí se nevyhnula ani hercům Divadla J.K.Tyla v Plzni. Zatímco soubor muzikálu a operety musel v první polovině února kvůli akutnímu onemocnění Michaely Rybické dvě představení hudební komedie Uličnice nahradit muzikálem Řek Zorba, změny v současné době nalezneme také v programu činohry /více aktuálně na webu DJKT Plzeň/. V ohrožení byla i sobotní repríza klasické Offenbachovy operety Orfeus v podsvětí, kdy nemohl vystoupit jediný představitel Pluta Roman Krebs. Jeho úlohu velmi narychlo převzal Petr Kukla, který však běžně v téže inscenaci, rovněž bez alternace, hraje Merkura. Toho se zhostil další sólista souboru Jan Kaštovský. Díky jejich odvaze a pohotovosti bylo možné představení zrealizovat, byť diváci přišli o dvě písně, Merkurův kuplet a efektní vstupní árii Pluta, jenž se vydává za pastýře Aristea. Nebylo však v časových možnostech role kompletně dostudovat, včetně složky hudební a choreografické. Přesto oběma umělcům patří dík za pohotový záskok, díky němuž si diváci, kteří inscenaci viděli poprvé, zmíněných nedostatků zřejmě ani nevšimli.

JAN BURIAN BUDE OSLAVOVAT
Ředitel Divadla J.K.Tyla v Plzni doc. MgA. Jan Burian oslaví 5.března padesáté narozeniny. V čele této významné čtyřsouborové české scény stojí od roku 1995 a zasloužil se tak zásadní měrou o její „polistopadový“ vývoj a charakter. Kromě manažerské a režijní práce se mj. věnuje také od roku 1990 pedagogické činnosti, v současné době je vedoucím Katedry činoherního divadla DAMU. Roku 2004 obhájil habilitaci v oboru režie na DAMU.
K jeho práci se u příležitosti životního jubilea ještě vrátíme samostatným článkem.

HLEDÁ SE MUŽ, ZN. „BOHATÝ“!
Po klasické operetě Vévodkyně z Chicaga, která bude mít premiéru již tuto sobotu na scéně Velkého divadla v Plzni /a o níž vás budeme samozřejmě informovat slovem i obrazem/, uvede soubor muzikálu a operety muzikálovou komedii „Hledá se muž, Zn. „Bohatý“!
Když se na Broadwayi v roce 2002 rozdávaly prestižní divadelní ceny Tony, nejvíce si jich odnesl právě tento muzikál, v originále uváděný pod názvem Thoroughly Modern Millie. Vtipné libreto podle původního filmu z roku 1967 a strhující swingová retro hudba mu dopomohly k získání šesti cen (z jedenácti nominací), a Broadway se mohla chlubit novým muzikálovým hitem. Dobrodružný příběh vypráví o životní kariéře a lásce půvabné dívky Millie, která se bez peněz ocitá v New Yorku. Přestože je posedlá vidinou bohaté manželské partie, dokáže nakonec zvítězit nad nástrahami velkoměsta, ale při výběru správného partnera i sama nad sebou. Po mnoha strastiplných eskapádách, ale také humorných peripetiích se divák této „newyorské love-story“ dočká překvapivého rozuzlení. V Čechách už dílo v minulosti s velkým úspěchem uvedlo pražské Divadlo na Fidlovačce.
Přinášíme vám aktuálně obsazení plzeňské verze, kde kromě opor místního souboru nacházíme i další zajímavé osobnosti, například výbornou muzikálovou herečku Zuzanu Krištofovou-Kolářovou nebo nesmírně populární Ivanu Jirešovou, která už v Plzni vytvořila hlavní roli Lízy v My Fair Lady a diváci ji znají i z již téměř kultovního TV seriálu Ordinace v růžové zahradě. Příslibem může být i účast nadějné začínající herečky, dosud studentky muzikálového herectví na JAMU v Brně Soni Borkové, která už spolupracuje také s Městským divadlem Brno.

Scénář: Richard Morris a Dick Scanlan
Hudba: Jeanine Tesori
Divadelní texty: Dick Scarlan
Překlad: Adam Novák

Režie: Roman Meluzín
Dirigent: Pavel Kantořík, Martin Kumžák
Choreografie: Jana Hanušová
Scéna a kostýmy: Ivana Brádková

Osoby a obsazení:
Millie Dillmountová: Soňa Borková, Kateřina Šildová
Muzzy Van Hoosmere: Zuzana Krištofová – Kolářová
Paní Meersová: Stanislava Fořtová – Topinková
Dorothy Brownová: Ivana Jirešová
Slečna Flanneryová: Kamila Borovská
Dorothy Parkerová: Hana Spinethová
Jimmy Smith: Radek Štědronský Shejbal
Trevor Greeden: Bronislav Kotiš
Ching Ho: Zbigniew Kalina, Jan Kaštovský
Bun Foo: Jiří Untermüller

Premiéra 16.května na scéně Komorního divadla v Plzni.

Foto: Pavel Křivánek