Také během letošních prázdnin vycestovalo Městské divadlo Brno do zahraničí, konkrétně do lucemburského Wiltzu a švýcarského městečka Walenstadtu. Zde na břehu jezera Walensee dokonce ztroskotal slavný Titanic. Naštěstí jen v muzikálu autorského tria Peter Stone – Maury Yestone – Wolfgang Adenberg, který zde zinscenoval režisér Stanislav Moša. Kdo se do Švýcarska nedostane, může si počkat na českou premiéru Titaniku na Hudební scéně MdB 5. března příštího roku.

V malebném městečku Walenstadt ve východním Švýcarsku představil Stanislav Moša svoji práci poprvé vloni, když se svým realizačním týmem přivedl na otevřené jeviště na břehu jezera Walensee muzikál My Fair Lady v německém jazyce a švýcarském nářečí. Pětadvacet vyprodaných představení pobavilo téměř 36.000 diváků a spokojenost jejich, hereckých kolegů i produkce přinesla Stanislavu Mošovi nabídku na další spolupráci. Tentokrát Moša pro vzdušné jeviště okleštěné horami režijně připravil emotivní muzikál Titanic – Das Musical autorského tria Peter Stone – Maury Yestone – Wolfgang Adenberg, vyprávějící jeden z nejznámějších tragických příběhů naší historie.

Už při příchodu do divadelního prostoru ohromí diváka neuvěřitelná velikost a propracovanost scény, která všechny své taje odhaluje až postupně během představení. 10 m vysoká a 26 m dlouhá imitace Titanicu je dílem německého scénografa Christopha Weyerse, jehož práci znají diváci MdB již více než dobře (Benátský kupec, Les Misérables, Flashdance, Duch …). Do kostýmů, odpovídajících době i společenským třídám od těch nejnuznějších až po miliardáře, oděla herce Andrea Kučerová a choreografii jim předepsala Aneta Majerová, hudebního nastudování a dirigování se ujali Dan Kalousek a Jakub Žídek. Stejně jako vloni je herecký soubor multinárodnostní, ve scéně z podpalubí třetí třídy, která sní o lepším životě v USA, dokonce zazní i čeština, a to z úst herce Karla Škarky, který jako jediný zastupuje na jevišti Českou republiku.

Až do 29. srpna 2015 budou diváci sledovat během 20 repríz neúprosnou cestu nejluxusnější lodi k její zkáze, složenou z jednotlivých lidských osudů – posádky, cestujících, reálných i smyšlených postav. Setkají se s kapitánem E. J. Smithem, lodním konstruktérem Thomasem Andrewsem, hlídkujícím Frederickem Fleetem či telegrafistou Haroldem Bridem, jejichž reálné životy jsou zde provázány s vyprávěním o běžných pasažérech. První premiérová plavba proběhla ve středu 22. července a diváci s povděkem poprvé vyzkoušeli nové zastřešení hlediště (v předchozích letech bylo jeviště i hlediště vydáno všanc rozmarnému horskému počasí). Nicméně herci musejí i nadále odolávat studenému dešti a silnému větru, což – jak dokázali hned při premiéře – zvládají bez mrknutí oka, a to i když někteří z nich zpívají až ve výšce mohutných komínů “nepotopitelné lodi”. Po zásluze byli herci i brněnský realizační tým odměněni dlouhotrvajícím aplausem vestoje.

Foto: Městské divadlo Brno