Musical-opereta muzikál opereta

My Fair Lady v Ústí ve znamení návratu Arnošta Moulíka

kvě 7, 12:21

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem do svého repertoáru zařazuje klasické operetní a muzikálové tituly celkem pravidelně. Loni to byl Divotvorný hrnec, letos My Fair Lady a příští rok Netopýr a scénický pořad Muzikál od A do Z. Světoznámá muzikálová adaptace Pygmalionu G.B. Shawa přitom bude mít premiéru právě dnes večer. Příběh prostořeké květinářky Lízy a jejího učitele lingvistiky Higginse režíruje (letos už podruhé) Gustav Skála, hudebního nastudování se chopil hostující dirigent Arnošt Moulík společně s Milanem Kaňákem.

Nedá mi to, abych se nezastavil u osobnosti Arnošta Moulíka. Zcela nedávno jsem se s několika známými divadelními kritiky sešel v Brně u improvizovaného kulatého stolu, totiž u snídaně. A vedli jsme debatu o té naší skomírající operetě, potažmo snad až příliš zkomercionalizovanému muzikálu. A shodli jsme se na jednom – kdybychom byli hodnostáři nějakého hudebně divadelního domu, zavolali bychom Arnoštu Moulíkovi, aby nám alespoň poradil, co si s tou lehkou múzou vlastně počít. Miroslava Homolku, J.O. Karla nebo Dalibora Brázdu totiž už bohužel v žádném telefonním seznamu nenajdete. Proto patří velké uznání Tomášovi Šimerdovi, že zvedl telefonní sluchátko a vytočit číslo dnes pětasedmdesátiletého, ale stále vitálního dirigenta, který mnohokrát prokázal, že „zábavnímu divadlu“ rozumí jako málokdo. Takzvané „lehké múze“ se totiž věnoval téměř od počátku své kariéry. Už v 60. letech nastudoval v Karlíně tehdejší horké novinky, jako byl Skandál v Lisabonu, Když je v Římě neděle nebo Bleší trh. V tomto trendu pokračoval i ve Státním divadle v Brně, kde s obrovským ohlasem uvedl namátkou Šumaře na střeše, My Fair Lady, Muže z La Manchy a především pak West Side Story. Po návratu do HDK v tandemu s Petrem Novotným nastudovali v 80. letech Sugar, Funny Girl a Cikáni jdou do nebe. Souběžně se však Arnošt Moulík věnoval i operetě. Kupříkladu jeho precizní hudební provedení Netopýra sklízí obdiv dodnes. V roce 1992 se stal hlavním dirigentem prvního světového muzikálu „nové generace“ uvedeného v Praze, Les Misérables. O této inscenaci již bylo popsáno hodně papíru. Zbyla po ní nahrávka s bohatým výběrem hudebních čísel, která prokazuje, že Moulíkovo hudební nastudování patří k nejlepším na světě. A to doslova a do písmene. O dva roky později proto dostal v Praze příležitost připravit a dirigovat další ze světových superhitů, rockovou operu Jesus Christ Superstar. Hudební účinek inscenace byl opět ohromující a připomněl, s jakým citem se zmíněný dirigent dokáže orientovat v nesmírně širokém rozpětí muzikálového a operetního žánru, a zejména, jak dokáže pracovat s hlasem zpěváka. V další karlínské éře pak nastudoval ještě Zorbu, Chicago, Hello, Dolly, Klec Bláznů, Netopýra, muzikál Viktor – Viktorie a v roce 2003 se vrátil k milované West Side Story. V Národním divadle v Brně obdržel v roce 2002 Diplom Oldřicha Nového.

Hudební nastudování ústecké My Fair Lady je tedy v dobrých rukou. Zajímavé však bude sledovat i výkony mladých a talentovaných herců v obou stěžejních rolích muzikálu – Jolany Smyčkové a Radka Zimy. Nová představitelka Lízy je sice ústeckou rodačkou, ale její kariéra je spojená i s řadou pražských scén, zejména s Fidlovačkou a Semaforem. Často vystupuje s Jiřím Suchým i koncertně a nazpívala písně “Stůj” a “Královna noci” pro film Zdeňka Trošky Kameňák. V ústeckém divadle už hrála v Hello, Dolly a s úspěchem ztvárňuje hlavní ženskou roli v Divotvorném hrnci. Radek Zima (nar. 1973) bude jistě patřit k mladším představitelům profesora Higginse. Vystudoval herectví a historii, nyní působí na volné noze. V Ústí hrál už Riffa ve West Side Story. Zahrál si i v muzikálu Starci na chmelu, v Tančírně a uplatňuje se také ve filmu.

Alan Jay Lerner – Frederick Loewe: MY FAIR LADY

Režie a choreografie: Gustav Skála
Dirigenti: Arnošt Moulík, Milan Kaňák
Scéna: Eva Brodská
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Milan Kaňák
Překlad: Ota Ornest

Osoby a obsazení:

Elisa Doolittlová: Jolana Smyčková / Eva Boháčková (studijní úkol)
Henry Higgins: Radek Zima
Plukovník Pickering: Petr Matuszek
Alfred Doolittle: Dalibor Janota / Tomáš Oldřich
Paní Higginsová: Miloslava Kalašová
Paní Pearceová: Věra Páchová
Paní Eynsford-Hillová: Marcela Blažková
Fredy Eynsfor-Hill: Jaroslav Kovacs
Zoltan Kaprathy: Radek Krejčí
Lady Boxinkgtonová: Hana Koubová
Lord Boxington: Otakar Hájek
Majitel výčepu: Serguei Nikitine
Květinářka: Barbora Kadlčíková
Ceremoniář: Tomáš Brázda
Princezna Sofie: Lada Pešková
Transylvánský princ: Robert Király
Prodavači: Ivan Zelycz / Zdeněk Haas / Karel Fieweger
Kuba: Vladimír Štěpka
Harry: Luboš Wagner
a další

Premiéra v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem dne 7. května 2010 od 19:00.

Foto:
1) Plakát My Fair Lady
2) Archivní snímek Arnošta Moulíka
3) Portrétní foto Jolany Smyčkové

napsal: Vítězslav Sladký

Klíčová slova k článku: ,

Komentáře jsou uzavřeny


Související články:




Facebook Sdílet na Facebooku

musical - opereta
muzikál - opereta

Internetový magazín musical-opereta: vše ze světa hudebního divadla na jednom místě! Plně profesionální český divadelní portál o muzikálu, klasické operetě a hudební komedii přináší nejrychlejší zprávy a nejvíce recenzí, aktualit, rozhovorů i fotografií od renomovaných autorů. Sledujeme všechna hudební divadla v Čechách, prostor dostává
i zahraniční muzikálová scéna či vybrané operní a taneční projekty.
Divadlo, muzikál, opereta, vaudeville, opera, zpěv a tanec: Náš i váš svět hudebního divadla.

Další články

  • 08.02.12 Brněnská Papežka - dost dobrý muzikál

    Česká premiéra muzikálu Papežka se dočkala na Hudební scéně Městského divadla v Brně nadšeného přijetí publika. Slavnostní ráz představení podtrhla účast autorů Denisse Martina, Christopha Jila i americké spisovatelky Donny W. Crossové, autorky stejnojmenného bestseleru. Přečtěte si naši recenzi nového titulu.

  • 06.02.12 V ostravské Polské krvi vystoupí barytonista Klemens Słowioczek

    Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě připravuje na 16. únor premiéru nejpopulárnější české operety Polská krev. V úloze zemitého statkáře Zaremby vystoupí barytonista Klemens Słowioczek, původem Polák, který studoval v Brně a s úspěchem hraje také v Německu.

  • 04.02.12 Režisér F.A. Brabec vpustí do kin muzikál Carmen ve 3D

    Po hudební pohádce V peřině se režisér F.A. Brabec pouští do velkého filmového muzikálu: Ve formátu 3D právě natočil úspěšný muzikál Franka Wildhorna Carmen s Lucií Bílou v titulní roli. Do kin zamíří už v létě tohoto roku.

  • 02.02.12 Bratislavská Nová scéna uvede muzikál Cigáni idú do neba

    Cikánský temperament se vrací na bratislavskou Novou scénu. Už 2. března zde v premiéře zazní legendární muzikál Cikáni jdou do nebe v režii Štefana Kožky. O choreografii se postará i v Čechách populární Ján Ďurovčík, Radu si zahraje Betka Bartošová, známá z pražské inscenace Kata Mydláře.

  • 31.01.12 V muzikálu Robin Hood se divákům představil nový titulní pár

    Zpěvák Tomáš Savka a začínající, ale ambiciozní muzikálová herečka Michaela Doubravová tvoří od pátku 27. ledna novou ústřední dvojici muzikálu Robin Hood, který už od září 2010 s úspěchem uvádí pražské Divadlo Kalich.

  • 28.01.12 Před pěti lety si vzal život hitmaker Karel Svoboda, autor Draculy

    Muzikály Noc na Karlštejně, Dracula, Monte Cristo a Golem, nebo hity Lady Carneval, Čau lásko, Gvendolína, Jdi za štěstím, Kakaová, Mistrál, Říkej mi, Včelka Mája… Zavzpomínejte s námi na hudebního génia Karla Svobodu, od jehož tragického skonu uplynulo 28.ledna pět let.

  • 27.01.12 V Městském divadle v Brně začínají přípravy muzikálu Divá Bára

    Divá Bára – nebojácná, silná, větrem ošlehaná… Tak jí všichni známe z povídky Boženy Němcové. Nyní dají starému příběhu novou podobu osvědčení autoři Milan Uhde, Miloš Štědroň a Leoš Kuba. Romantický muzikál Divá Bára bude mít premiéru na Hudební scéně MdB 24. března tohoto roku.

  • 25.01.12 Plzeňanům zpívají dvě skvělé Evity - Soňa Borková a Ivana Skálová

    Plzeňská inscenace světoznámého muzikálu Evita se dočkala nadšeného přijetí publika. Poté, co v premiéře v titulní roli zazářila sólistka Soňa Borková, jsme se vypravili i na druhou reprízu s Ivanou Skálovou, kdy zároveň poprvé dostal příležitost Roman Krebs v postavě prezidenta Peróna.

  • 23.01.12 Ceny Thálie 2011: Absolonová, Fialová, Töpfer nebo Vitázek!

    Před malým okamžikem dorazily do naší redakce z Národního divadla v Praze nominace na prestižní Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony v roce 2011. V oboru muzikálu, operety a jiného hudebně-dramatického žánru májí letos k ocenění nejblíže Monika Absolonová, Hana Fialová, Dušan Vitázek a Tomáš Töpfer.

  • 20.01.12 Aleš Slanina: Dělat jednoduché věci, to není žádná výzva…

    Aleš Slanina, muzikálový herec Městského divadla Brno, už odehrál řadu velkých rolí. Největší úspěch mu ale přinesla titulní úloha rockového bouřliváka Mozarta ve stejnojmenném světovém muzikálu. Nyní zkouší Anastasia v očekávané české premiéře Papežky. Přečtěte si velký rozhovor Vladimíry Holišové s tímto sympatickým hercem.

  • 19.01.12 Výstavy v Městských divadlech pražských připomenou krásu hereček

    Výstavy Krása, talent, současnost a Krása, talent, nostalgie zahájí dnešní vernisáž na scénách Městských divadel pražských, tedy v Rokoku a Divadle ABC. Návštěvníci uvidí nejen originální fotografie bývalých i současných hereček MDP, ale také různé doplňky, jako například kostým Květy Fialové z muzikálu Limonádový Joe.

  • 17.01.12 Taneční muzikál Lucrezia Borgia se vrací. Tentokrát do Hybernie

    Před sedmi lety byl na scéně Národního divadla v Praze uveden ve světové premiéře taneční muzikál Lucrezia Borgia. Nyní se chystá jeho obnovená premiéra na scéně pražské Hybernie k 55. narozeninám choreografa Libora Vaculíka. Diváci se mohou těšit na celou řadu oblíbených muzikálových zpěváků i předních českých tanečníků.

  • 15.01.12 Český kalendář ve Švandově divadle nabídne balady Michala Horáčka

    Se zajímavým projektem přichází smíchovské Švandovo divadlo. Jedná se o ziscenované balady Michala Horáčka s názvem Český kalendář, ke kterým hudbu složili různí autoři na základě Horáčkovy internetové výzvy. Zazní tak písně již populárních, ale také zcela neznámých skladatelů. První večer se uskuteční 22. ledna.

  • 12.01.12 Excelentní brněnská Mary Poppins - po devětadevadesáté...

    Vynikající herecké a pěvecké výkony, atraktivní step, kouzelnické triky a pohádková výprava dělají z brněnské inscenace muzikálu Mary Poppins výjimečné představení. Snad i proto inscenaci aplaudovalo už téměř sedmdesát tisíc diváků. Zveme vás naším prostředinctvím na prosincovou devětadevadesátou reprízu.