V unikátním prostředí přírodního amfiteátru La Skála v Janovicích u Rýmařova bude hostovat 26. června 2015 Těšínské divadlo s muzikálem Báthoryčka. V titulní roli vystoupí loňská laureátka Ceny Thálie v oboru operety a muzikálu Lucie Bergerová. V minulosti už v La Skále zazněl například Muž z kraje La Mancha, v polovině července se diváci mohou těšit na Jednu noc na Karlštejně.

Jeden z nejúspěšnějších slovenských autorských muzikálů posledních dvaceti let je dílem hudebního skladatele Henricha Lešky, libretistky Jany Kákošové a textařů Ivana Vojtka a Martina Sarvaše. Muzikálové zpracování příběhu o této legendární sadistce a záhadné uherské šlechtičně ve světě nepřejících mužů, pojednává především o neštěstí člověka, osamělosti i hledání smyslu života, ale také o snech, tužbách a slabinách ženy v zajetí nesplněných očekávání. Originální hudbu inspirovanou slovenským folklórem doprovází nápaditá choreografie s množstvím náročných tanečních obrazů a bohatá výprava. Muzikál měl světovou premiéru v roce 2000 na jevišti nitranského Divadla Andreja Bagára a sklidil nejen příznivé kritiky, ale zejména doslova ohromující divácký úspěch – vidělo jej přes 65 tisíc lidí. V titulní roli se střídala Eva Pavlíková se Zdenou Studenkovou. Přes sedmdesát repríz zaznamenal při dalším uvedení v Divadle Jonáša Záborského v Prešově, oblíbený je i v Českém Těšíně a v Bratislavě.

Uherská hraběnka, nejčastěji přezdívaná jako Čachtická paní, je mnohými pokládána za nejkrutější vražedkyni ve slovenských a maďarských dějinách. Jejím manželem byl František Nádasdy a ve společném manželství s Alžbětou se tomuto páru narodilo pět dětí. Podle legendy se hraběnka nemohla smířit s koloběhem stárnutí a proto se koupala v krvi zavražděných mladých dívek, které krutě mučila, s vidinou věčného mládí. Zdroje se ovšem v počtu jejích obětí značně liší od dvaceti až do dvou tisíc. Děvčata prý týrala hořícími svícemi, rozpáleným železem, píchala jehlicemi, polévala studenou vodou na mrazu, řezala noži či zavírala do železné panny. Společně se čtyřmi pomocníky byla obviněna z mučení a zabití většího počtu mladých žen, ale protože pocházela z jednoho z nejvlivnějších šlechtických rodů, nebyla popravena, ale dána v roce 1610 do samovazby, kde o čtyři roky později zemřela. Její příběh dodnes inspiruje spisovatele, historiky, filmaře a divadelníky jako málokterý jiný. Na motivy jejího osudu vzniklo už neuvěřitelných jednadvacet filmů, tři historické publikace, román Čachtická paní Joža Nižnánského a několik divadelních her.

Osoby a obsazení:

Alžběta Báthoryová: Lucie Bergerová
Juraj Thurzo: Zdeněk Klusák
Ficko: Petr Sutory
František Nádasdy: Zdeněk Hrabal
Stefano: Ondřej Frydrych
Ponický: Petr Pěnkava
Rychtář: Miloslav Čížek
Darvulia: Jolana Ferencová
Dora: Adéla Krulikovská
Šafář: Vítězslav Kryške
Žofie: Petra Sklářová
Barbora: Jana Ondrušková
Mikuláš Zrínský: Tomáš Hába
Ilona: Lenka Waclawiecová
Notář: Palatý Jaroslav
Jan: Baran Lukáš

Foto: Těšínské divadlo