Musical-opereta muzikál opereta

Marta Kubišová převzala Řád Čestné legie a chystá se na nový muzikál

říj 31, 15:56

Zpěvačka Marta Kubišová patří bezesporu k nejvýraznějším postavám české pop music. Přestože zítra oslaví sedmdesátku, rozhodně netráví dny nicneděláním. Po dvou zcela vyprodaných recitálech převzala v pondělí prestižní francouzský Řád Čestné legie, chystá křest bilančního cédéčka a hlavně se připravuje na účinkování v novém muzikálu.

Muzikál, inspirovaný nevšedním osudem baronky Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku Vrchotovy Janovice, ponese název Touha jménem Einodis a jeho autory jsou Karel Štolba a Marta Skarlandtová. Kromě barvitého osobního života krásné a inteligentní baronky přibližuje komorní muzikál také pohnuté historické okamžiky naší země a coby ctitelé baronky v něm vystupují významní muži minulého století, kupříkladu vídeňský novinář a literát Karl Kraus, malíř Max Švabinský či básník Rainer Maria Rilke. Režie se ujme Pavel Ondruch a v hlavních rolích vystoupí Marta Kubišová, Aneta Langerová, Milan Hein, Ondřej Novák či Igor Orozovič. Živě účinkující doprovodí hudební skupiny Karla Štolby nebo Petra Maláska. Světová premiéra nového díla se uskuteční v červnu 2013 na Letní scéně Divadla Ungelt.

Marta Kubišová se už nyní na svou novou úlohu poctivě připravuje:
“Své kulatiny sice budu slavit s přáteli postupně asi celý listopad, ale už teď se soustředím na další projekty. Hlavně na muzikál Touha jménem Einodis, kde hraji hlavní roli. Hodně času trávím korepeticemi – je tam spousta duetů a terčetů, které mi nikdy moc nešly. Druhé hlasy se musím dlouho učit, nejsou pro mě snadné. Často skladateli Štolbovi říkám: Karle, vždyť já jsem tady vlastně zatracenou sólistkou,” popisuje přípravy muzikálu populární zpěvačka. A čekají ji další příjemné povinnosti. Hned jak pokřtí šestiCD s kompletním výběrem svých písní, hodlá se pustit do psaní knihy. V té by ráda popsala nejen svůj životní příběh, ale řadu dalších událostí, tak jak je skutečně viděla, aniž by jí do obsahu kdokoli mluvil.

Ilustrační foto: Archiv redakce

napsal: Vítězslav Sladký

Klíčová slova k článku: , ,

Komentáře jsou uzavřeny


Související články:
Facebook Sdílet na Facebooku

musical - opereta
muzikál - opereta

Internetový magazín musical-opereta: vše ze světa hudebního divadla na jednom místě! Plně profesionální český divadelní portál o muzikálu, klasické operetě a hudební komedii přináší nejrychlejší zprávy a nejvíce recenzí, aktualit, rozhovorů i fotografií od renomovaných autorů. Sledujeme všechna hudební divadla v Čechách, prostor dostává
i zahraniční muzikálová scéna či vybrané operní a taneční projekty.
Divadlo, muzikál, opereta, vaudeville, opera, zpěv a tanec: Náš i váš svět hudebního divadla.

Další články

 • 25.04.15 Dolly Leviová pozve diváky z Plzně do restaurace Harmonia Garden

  Jeden z vůbec nejslavnějších klasických muzikálů Hello, Dolly! bude mít premiéru už zítra, v neděli 26. dubna na scéně Velkého divadla v Plzni. S muzikálovým souborem Divadla J.K. Tyla ho nastuduje režisér Tomáš Juřička, v titulní roli vystoupí Zuzana Krištofová v alternaci s Ivanou Jirešovou. Dirigentské taktovky se chopí Pavel Kantořík nebo Dalibor Bárta.

 • 24.04.15 Muzikál Malované na skle v přebásnění Jaromíra Nohavici ožije ve zlínském divadle

  Muzikál Malované na skle v přebásnění Jaromíra Nohavici a v hudebním aranžmá Josefa Fojty z kapely Hradišťan uvede Městské divadlo ve Zlíně už tuto sobotu 25. dubna. Režíruje umělecká šéfka zlínské scény Hana Mikolášková, v ústřední roli Jánošíka se představí herec Tomáš David. Hudbu napříč žánry přímo na jevišti zahrají kromě tria muzikantek i někteří herci.

 • 22.04.15 PDS připomněl ´zlatá šedesátá´a uvedl Starce na chmelu ve verzi pro 21. století

  Plzeňský dětský sbor a jeho přípravný sbor Javořičky nabídl minulý týden v plzeňském kulturním domě Peklo zcela nový a netradiční program. Pod vedením své sbormistryně Bedřišky Koželuhové se Javořičky vydaly na hudební retrovýlet do ´zlatých šedesátých´, vlastní velký sbor pak uvedl zbrusu novou verzi legendárního českého muzikálu Starci na chmelu. Pořadem provázel muzikálový publicista Vítězslav Sladký.

 • 20.04.15 Recenze: Svižná Mamzelle Nitouche roztleskala sál Pražské konzervatoře

  S posluchači 4. a 5. ročníku pěveckého oddělení Pražské konzervatoře nastudoval režisér Zbyněk Brabec nestárnoucí operetu Mamzelle Nitouche francouzského komponisty Florimonda Hervého. Premiéry divácky vděčného a rozpustilého díla ve speciální scénické úpravě se uskutečnily na scéně Divadla Na Rejdišti 9. a 10. dubna 2015. Více v naší recenzi.

 • 19.04.15 Přední pěvci zazpívají Janáčka a Dvořáka s Plzeňskou filharmonií

  Pondělní koncert Plzeňské filharmonie, který se koná od 20 hodin v Kulturním domě Peklo, přinese posluchačům hned tři díla Antonína Dvořáka – V přírodě, Karneval a Othello. A také kantátu pro sóla, smíšený sbor a orchestr Leoše Janáčka Amarus. Orchestr bude hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáš Braunera, v sólových rolích vystoupí přední operní pěvci, tenorista Jaroslav Březina a barytonista Ivan Kusnjer.

 • 15.04.15 Sibyla začne věštit v pražské Hybernii příští rok na jaře

  Další historická postava ožije v muzikálu. Tentokrát půjde o královnu ze Sáby Sibylu, pověstnou svým věšteckým uměním. Zbrusu nové dílo píše hudebník Miro Procházka (hudba a libreto), režie se ujme renomovaný muzikálový tvůrce Radek Balaš a velkolepá scéna vznikne podle návrhů Daniela Dvořáka. Premiéra se uskuteční 17. března 2016 od 19 hod. v Divadle Hybernia.

 • 14.04.15 Hraběnka Marica: Ohnivé čardáše i půvabné valčíky okouzlí diváky v Olomouci

  V pátek 17. dubna tohoto roku uvede Moravské divadlo Olomouc novou inscenaci Kálmánovy slavné operety Hraběnka Marica. O režii se postará operetní specialistka Dagmar Hlubková, taktovky se chopí dirigent Petr Šumník, choreografie nacvičí známý choreograf a tanečník Robert Balogh. Titulní roli Maricy alternují Elena Gazdíková a Lea Vítková.

 • 11.04.15 Singspiel Pa-papapa-pa-pa provedou studenti JAMU v Divadle na Orlí

  Poslední muzikálovou premiérou letošní sezony se v Divadle na Orlí stane inscenace s nezvyklým názvem Pa-papapa-pa-pa a podtitulem Singspiel podle skutečné události. Premiérové uvedení hudební novinky autorů Martina Sládečka a Maria Buzziho se uskuteční v neděli 12. dubna v 19 hodin. V hlavní roli Emanuela Schikanedera vystoupí Jiří Daniel, režíruje Lukáš Kopecký.

 • 09.04.15 Plzeňský dětský sbor zahraje muzikál na motivy Starců na chmelu

  Písničky z filmového muzikálu Starci na chmelu znovu ožijí. Tentokrát v podání Plzeňského dětského sboru a s novým scénářem, kdy starý příběh pro mládež 21. století přepsala Evelína. Rovněž nové aranže kultovních hitů vytvořil dirigent Dalibor Bárta, pod choreografiemi je podepsána Petra Parvoničová. Nový pořad bude mít premiéru ve velkém sále Kulturního domu Peklo v Plzni v neděli 12. dubna od půl šesté večer.

 • 08.04.15 Slavná Mamzelle Nitouche tentokrát ožije v podání studentů Konzervatoře

  Klasická opereta se znovu vrací na jeviště Divadla Na Rejdišti, scénu Pražské konzervatoře. Po veleúspěšné inscenaci Polské krve, která zaznamenala na poměry školního představení úctyhodných 26 repríz, zde Zbyněk Brabec režijně nastuduje neméně oblíbenou Mamzelle Nitouche francouzského skladatele Florimonda Hervého. Premiéry se uskuteční 9. a 10. dubna.

 • 06.04.15 Muzikál Cats míří na obrazovky prostřednictvím ČT Art

  Ti, kdo ještě neviděli v žádném českém divadle světoznámý muzikál Cats, mají dnes příležitost Kočky zhlédnout alespoň na televizní obrazovce. V pondělí 6. dubna od 20.20h je uvede Česká televize na svém kanálu ČT Art. Divadelní verze byla speciálně pro televizi a DVD natočena v roce 1998, v hlavních rolích s původními protagonisty britské premiéry.

 • 05.04.15 Koncert Zlatý věk operety v Plzni představil operetu známou i neznámou

  Netradiční pohled na fenomén operety a její vrcholné období, tedy druhou polovinu 19. století, přinesl pořad Zlatý věk operety v Plzni, který se konal v rámci jubilejního 35. ročníku festivalu Smetanovské dny ve Studiu Českého rozhlasu v Plzni. Dramaturgicky celý pořad s pěvci Radkou Sehnoutkovou, Daliborem Tolašem a Jaroslavem Březinou připravili publicistka Gabriela Špalková a dirigent Ivan Pařík.

 • 02.04.15 Čardášová princezna přináší nádherné melodie a vkusnou zábavu

  Čardášová princezna hudebního skladatele Emmericha Kálmána patří společně se Straussovým Netopýrem a Lehárovou Veselou vdovou k nejhranějším operetám světových jevišť. Je proto logické, že ji po dvaceti letech znovu zařadilo na repertoár i plzeňské Divadlo J.K. Tyla, tentokrát v nastudování souboru opery a v režijní úpravě Zbyňka Brabce. Premiéra na scéně Velkého divadla proběhla 7. března 2015.

 • 31.03.15 Johnny Blue: Slepý zpěvák se stal v Brně novou muzikálovou postavou

  Na Hudební scéně Městského divadla v Brně si odbyl premiéru nový muzikál s názvem Johnny Blue. Titul z kategorie tzv. hitmuzikálů mapuje hudební tvorbu německého skladatele Ralpha Siegela, jehož písně příběhem o slepém zpěvákovi propojil Stanislav Moša. Titulní postavu alternuje Dušan Vitázek s Jiřím Machem. Více se dočtete v recenzi Petera Stoličného.