Do plzeňského Velkého divadla se vrací dětská opera Brundibár. Loni v listopadu ji nastudovaly společně sbory Cantemus z Řezna a Plzeňský dětský sboru v doprovodu Komorního orchestru mladých z Plzně. Inscenace sklidila velký úspěch, takže se další repríza uskuteční v pondělí 5. května od 19 hodin v rámci Slavností svobody. Na představení je k dispozici už jen několik málo vstupenek.

Opera Brundibár proslula celosvětově jako hudební symbol holocaustu. Je komorním dílem židovského hudebního skladatele Hanse Krásy, libreto Adolfa Hoffmeistera pojednává o vítězství dětí a zvířátek nad zlým flašinetářem. Opera byla napsána v roce 1938 a premiéru měla v polovině roku jako dárek k padesátinám ředitele sirotčince v Praze na Hagiboru. V Praze se představení hrálo pouze dvakrát a navíc tajně, protože kulturní činnost byla už v té době Židům zakázaná. V srpnu 1942 Hans Krása odjel s transportem do Terezína, mnozí jeho spolupracovníci a děti ho brzy následovali. Rudolf Freundfeld-Franěk přivezl do ghetta klavírní výtah a ujal se vedení zkoušek na půdě Drážďanských kasáren. Po více než dvou měsících zkoušení se 23. září 1943 v Magdeburských kasárnách konala premiéra. Opera Brundibár měla velký úspěch a celkem se do podzimu 1944 odehrálo asi 55 repríz, tzn. že se hrálo v průměru jedno představení týdně. Na jaře 1944 se terezínské ghetto chystalo na návštěvu komise Mezinárodního červeného kříže, která měla zhodnotit jeho funkci vzorového ghetta, které “Vůdce daroval Židům”. Brundibár byl vybrán jako představení, které se komisi předvede. Závěrečné scény Brundibára se ještě v létě 1944 natočily pro propagandistický film Theresienstadt.

Plzeňský dětský sbor provedení opery věnoval památce plzeňského rodáka Hanuše Josefa Treichlingera, představitele hlavní role Flašinetáře v dětské opeře Brundibár. Dne 16. října 1944 byl z Terezína deportován do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře. Účinkuje Plzeňský dětský sbor se sbormistryní Bedřiškou Koželuhovou, sbor Cantemus Regensburg s dirigentem Matthiasem Schlierem a Plzeňský komorní orchestr mladých pod vedením Zuzany a Jana Rezkových a Jany Lejčkové.

Foto: PDS a archiv autora