Vůbec poprvé zazní v Plzni čínská opera. Stane se tak 3. a 4. července v Novém divadle, kde věhlasný osmdesátičlenný soubor z města Tianjin u Pekingu zahraje představení Legendy o Bílém hadovi. Tento příběh je považován za jednu ze čtyř největších čínských lidových pověstí. Od nám známé opery tu čínskou odlišuje zejména důraz na tanec, který může připomínat akrobacii či bojová umění. V rámci projektu China Today se v Plzni představí také čínští fotografové, komiksoví kreslíři a animátoři.

Děj opery je pro Evropany značně exotický. Jeden z nesmrtelných se vydává za muže prodávajícího bonbóny. Xu Xian si je koupí, aniž by tušil, že jde o pilulky nesmrtelnosti. Poté, co je sní, nemá vůbec hlad. Vydá se zpět zjistit proč. Nesmrtelný jej odnese k jezeru a nechá ho vyprázdnit žaludek do vody, aby se zbavil pilulek. V jezeře žije Bílý had – ona. Sní pilulky, které spadly do vody a získá tím na 500 let magickou sílu. Je za to Xu Xianovi velmi vděčná a jejich osudy se tím propojí. Kromě Bílého hada žije v jezeře želva – on, který nestihl pozřít žádnou z pilulek, a proto na Hada velmi žárlí.

Jednoho dne vidí Bílý had žebráka, který chytil Zeleného hada – ji, z níž chce získat žluč a prodat ji. Promění se v ženu, hada odkoupí a zachrání mu život. Zelený had za to pojme Bílého hada za sestru. Osmnáct let poté se během slavností promění Bílý a Zelený had v mladé ženy Bai Suzhen (Bílý had) a Xiaoqing (Zelený had), které potkají Xu Xiana. Xu Xian a Bai Suzhen se do sebe zamilují a vezmou se. Želva z jezera – on mezitím nashromáždil dost síly, aby se také proměnil v lidskou bytost. Stane se buddhistickým mnichem jménem Fahai. Je stále rozzlobený na Bai Suzhen a chce zničit její manželství. Napovídá jejímu muži, že by při slavnostech měla vypít víno, které je symbolem tohoto svátku. Důvěřivá Bai Suzhen jej opravdu vypije. Nápoj odhalí její pravou tvář – to, že je velkým Bílým hadem. Její muž umírá v šoku z toho, kým jeho žena ve skutečnosti je. Bai Suzhen poté putuje společně se sestrou do hor, kde ukradnou bylinu, která mu navrátí život.

Poté, co Xu Xian ožije, zahoří opět láskou k Bai Suzhen. Fahai se je ale pokouší znovu od sebe oddělit. Chytí Xu Xiana a uvězní jej v chrámu. Jeho žena se sestrou opět bojují s Fahaiem o jeho záchranu. Bai Suzhen využije své síly Bílého hada a zaplaví chrám. Její moc je však oslabena, protože je těhotná. Kvůli tomu se jí nepodaří muže zachránit. Ten však z chrámu uteče a se svou ženou se opět setká ve městě, kde ona porodí jejich syna Xu Mengjiao. Fahai je ale neustále sleduje, sílu Bai Suzhen znovu přemůže a uvězní ji v Leifeng Pagoda. O dvacet let později získává Xu Mengjiao ve škole titul a vrací se domů za rodiči. Xiaoqing, která uprchla, když Fahai zajal Bai Suzhen, jde Fahaie konfrontovat do chrámu a přemůže ho. Bai Suzhen je tak osvobozena a opět se setkává se svým manželem a synem, zatímco Fahai prchá a skrývá se v žaludku kraba. Od té doby se říká, že krabí vnitřnosti jsou oranžové, protože je to barva Fahaiova roucha.

Foto: Archiv DJKT Plzeň