Chcete vědět, co všechno se může stát, když si řádové sestry uvaří k smrti dobrou polévku? Malých sester z Hobokenu bývalo sedmdesát a jedna jeptiška, ale sestra Julie byla vždycky tak trochu podivná kuchařka. Proto není divu, že se dvaapadesát jejích sestřiček odebralo na onen svět. Tedy vlastně prozatím jen do mrazáku, neboť klášterní kasa je po nákupech Matky představené jaksi prázdná. Co dělat? Čekat na zázrak, nebo uspořádat dobročinné představení v pronajatém divadle? Muzikál Jeptišky je totiž něco jako apo-katoli-ptický muzikál, u kterého se chvílemi možná budete až modlit smíchy.

Muzikál Jeptišky (Nunsense – 1985), jak už to v podobných případech bývá, zrodila náhoda. Z původně malého kabaretu se však během několika let stal jeden z nejhranějších offbroadwayských muzikálů v historii. Dan Goggin se domníval, že napsal jen muzikálovou komedii pro nejbližší přátele a pár platících diváků navíc. Jeptišky ale zůstaly na programu newyorského divadla Cherry neuvěřitelných 10 let, dosáhly 3672 repríz, staly se druhým nejhranějším offbroadwayským muzikálem v historii a autor za něj obdržel v roce 1986 Cenu newyorských divadelních kritiků v kategoriích nejlepší muzikál, nejlepší scénář a nejlepší hudba. Jeptišky procestovaly na velkém světovém turné USA, Kanadu, Austrálii a jak dodává s typickou nadsázkou Goggin: „Velký zájem o něj byl i mezi tučnáky v Grónsku“. Původní inscenace se dostala také na televizní obrazovky a získala nominaci na televizní Emmy v kategorii nejlepší hudební pořad.

Svůj nápad tedy využil Dan Goggin stoprocentně. V USA muzikál hrají ochotníci i profesionálové a diváci si na něj mohou zajít třeba i ve chvíli, kdy v lasvegaském kasinu přišli o poslední dolar. Je spočítáno, že dodnes tento veselý kousek vydělal okolo půl miliardy dolarů. Přesto však dodnes aktivně věřící katolík Goggin žije v tom samém bytě na Upper West Side jako kdysi a dál vymýšlí nové a nové eskapády svých sester. Kromě zábavné série muzikálových Jeptišek – A znovu Jeptišky(2), Jamboree sestry Amnézie (3), Vánoční Jeptišky, Jeptišky jsou zase mešuge, Jeptišky a Á-men!, Nunset Boulevard – je Dan Goggin autorem několika dalších tvůrčích pokusů: Balancing Act (1992) a tradiční latinské Mše (2004), kterou nahrál společně s přáteli a herci ze svých inscenací.

Na českých jevištích si svojí premiéru muzikálové Jeptišky odbyly poprvé ve Slezském divadle v Opavě (19. 1.1997). Od té doby patří mezi nejvíce uváděné tituly muzikálového repertoáru u nás. Nyní se do nich pouští i pražská Fidlovačka, která má momentálně na svém repertoáru i tak oblíbené muzikálové hity, jako je Šumař na střeše, Divotvorný hrnec, Song pro dva (Každý má svého Leona) nebo Balada pro banditu. Režie se ujal známý muzikálový, činoherní a televizní herec Lumír Olšovský, který se v poslední době stále výrazněji uplatňuje také jako režisér a dramatik. V inscenaci se vedle oblíbených stálic Divadla Na Fidlovačce poprvé objeví herečka Zora Jandová v roli Matky představené.

Dan Goggin: JEPTIŠKY

Překlad a texty písní: Miroslav Hanuš
Texty písní Kolonie a Svatá Klára: Lumír Olšovský

Režie: Lumír Olšovský
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský
Hudební nastudování: Linda Finková
Hudební aranžmá a nahrávka: Daniel Barták
Scéna a kostýmy: Lucie Loosová
Choreografie: Hana Číčelová
Pohybová spolupráce: Martin Goga

Osoby a obsazení:

Sestra Mary Regina: Zora Jandová
Sestra Mary Huberta: Ludmila Molínová
Sestra Roberta Anna: Sandra Pogodová
Sestra Mary Amnézie: Martina Randová
Sestra Mary Lea: Zuzana Vejvodová

Premiéra v Divadle Na Fidlovačce 11. listopadu od 19:30.

Foto: Roman Černý pro DNF