Filharmonický bedeker

Filharmonický bedeker

Plzeňská filharmonie 27. října od 19 hodin uvede v alternativním prostoru DEPO 2015 netradiční Filharmonický bedeker. Publikum, jež navštíví tento koncert, který filharmonici pod taktovkou svého šéfdirigenta uvádějí v rámci mezižánrové abonentní řady C, se může těšit na zajímavé hudební výlety.

Koncert je netradičním koktejlem, který zavede posluchače do různých koutů světa a různé země přiblíží prostřednictvím hudby významných skladatelů. Je koncipován jako beseda s cestovatelem, kterého ztvární herec Svatopluk Schuller. Ale protože se jedná v první řadě o hudbu, bude mluvené slovo jen doplňkem nevšední hudební mozaiky. Cestovat se bude nejen mezi kontinenty, ale i v čase. „ Převažovat sice bude hudba období romantismu, ale protože pro určité země jsou charakterističtí různí autoři, přeneseme se do odlišných hudebních oblastí,“ přibližuje koncert Tomáš Ille, který je autorem hudebního aranžmá a také autorem skladeb, které na koncertě zazní, pětivěté kompozice Vodácký průvodce po řece Vltavě.

Cestovat se začne prostřednictvím Illeho skladby u nás, přímo v Českém Krumlově. Pak se přesuneme do Itále skladbou Římské fontány Ottorino Respighiho. Na krásném modrém Dunaji Johanna Strausse ml. publikum okouzlí vídeňský šarm. V Rakousku ještě zůstaneme díky dílu W. Amadea Mozarta jeho Allegra molto z jeho Symfonie č. 40. Cestovat se bude především po Evropě, takže dále zazní dílo Clauda Debussyho, Vodní hudba Georga Friedericha Händela a části suty Peer Gynt Edvarda Griega. Po přestávce  následují Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského a protože se poté posluchači přesunou za oceán, těšit se mohou na Ameriku Leonarda Bernsteina a New York, New York Johna Kandera a Freda Ebba. Závěr večera už bude patřit Astorovi Piazzolovi a opět Čechám a Vodáckému průvodci po řece Vltavě Tomáše Illeho.

Svatopluk Schuller (1964) je známý český herec a dabér, který ztvárnil řadu rolí v českých filmech (Copak je to za vojáka, Láska z pasáže a další), seriálech (Vyprávěj, Kriminálka Anděl a další) a jeho podmanivý hlas patří velkému množství postav ze zahraničních filmů, například Xenophiliuu Láskorádovi ze ságy o mladém kouzelníkovi Harry Potterovi, nebo Robertu Woodovi z oscarového filmu Králova řeč. Mimo stálého angažmá v divadlech v Mostě nebo ABC účinkoval i na pódiu příbramského a Národního divadla. V neposlední řadě je také zakladatelem pražského divadla Litera, které navazuje na odkaz Lyry Pragensis, kde také řadu let působil.

Tomáš Ille (1971) je hudební skladatel, aranžér a kytarista. Studoval konzervatoř v Kroměříži a Hudební Akademii Múzických Umění v Praze. Jeho činnost má široké zaměření, skládá hudbu určenou pro koncertní pódia, hudbu filmovou, jevištní i pedagogickou. Mimo to se také věnuje aranžím a instrumentacím. Jeho kompozice a aranže jsou v repertoáru mnoha českých i zahraničních orchestrů a interpretů (Česká filharmonie; Berlínská filharmonie; Vídeňští symfonikové; The Pittsburgh Symphony Orchestra; Virtuosi di basso České filharmonie; Pražský komorní orchestr; Plzeňská filharmonie; Jihočeská komorní filharmonie; České noneto; Die 13 solo-bläser des Bayreuther festspielorchestrs; Radek Baborák Ensemble; ad.). Byl nominován na cenu GRAMMY pro rok 2015 za „Symfonickou suitu z opery Jenůfa“ L. Janáčka, kterou natočil The Pittsburgh Symphony Orchestra s dirigentem Manfredem Honeckem.