Nestává se příliš často, aby se některý z původních českých muzikálů dostal na zahraniční divadelní scénu, zejména, pokud jej vytvoří mladý autorský tým. Zatím do cizích divadel prorazili zejména osvědčení hitmakeři, jako Zdeněk Barták či Karel Svoboda. Tentokrát budapešťské divadlo Pesti Színház uvede muzikál Lucie Málkové, Jana Tošovského a Miloše Orsona Štědroně A NÖ VÁGYA, nebo-li Štěstí dam, s podtitulem Musical Radical. Bude jistě zajímavé sledovat, jak budou znít jejich texty v pro nás celkem exotické maďarštině. Libreto přeložil Róbert Gál a texty písní přebásnila Judit Ágnes Kiss.

Jak nám sdělil Róbert Gál z Českého centra v Budapešti, inscenace původního muzikálu Štěstí dam vznikla na motivy Zolova románu U Štěstí dam jako společná práce studentů katedry činoherního divadla pražské DAMU. Po svém uvedení na scéně pražského divadla Disk v roce 2008 se setkal s velkým ohlasem kritiky i veřejnosti. Všimla si jej také v Praze často hostující známá maďarská režisérka a ředitelka budapešťského divadla Vígszínház a Pesti Színház Enikő Eszenyi, která posléze pozvala mladý autorský tým, aby muzikál Štěstí dam nastudoval se souborem tohoto budapešťského divadla.

Mimořádně poutavé a živé představení vypráví příběh nevinné venkovské dívky Denisy, která přichází do Paříže, hlavního města lásky a módy, hledat štěstí. Získává místo prodavačky v elegantním obchodním domě „U Štěstí dam“, kde se setkává s nemilosrdnými zákony peněz a moci. V překotném světě volné lásky, vražedných intrik a módního šílenství, jež ženy připravuje o rozum, se snaží vydobýt své místo na slunci… Na půdorysu jednoduchého příběhu o Popelce, který je ovšem značně ironizován, se autoři snaží vzbudit aktuální společensko-politické otázky a pomocí zábavných hudebních čísel apelovat na věčné problémy současnosti, jako jsou korupce, svévolné zacházení se zaměstnanci v obchodních řetězcích, šikanování, rasismus a také manipulace zákazníků pomocí nejrůznějších reklamních triků. Podmanivá, energická hudba výpravné inscenace, vycházející z nejrůznějších hudebních žánrů, vytváří na jevišti strhující atmosféru.

„Štěstí dam jsme spolu s Honzou Tošovským a M. O. Štědroněm napsali v reakci na to, ze muzikál nemusí být jen plytký, sladkobolný příběh v čele s pěti celebritami, jak se to v Čechách bohužel děje, ale že je to plnohodnotný hudebně-dramatický žánr, který svou formou může zábavně a lehce vyprávět o zásadních problémech současnosti. Možnost přenést muzikál, který vznikl na půdě DAMU, na jeviště předního budapešťského divadla, se jevila v tomto kontextu jako zázrak. Je příjemné vidět ožívat naše myšlenky v podmínkách profesionálního divadla, s herci všech věkových kategorií. Nutno také dodat, že s herci, kteří zde platí za velké osobnosti a kteří jsou velmi respektovaní, často nositelé zdejší varianty ceny Alfréda Radoka. Zároveň je velmi zajímavé sledovat, jak odlišné je české a maďarské divadelní vnímání. Na východ od nás ubývá humoru a českého zlehčování a věci dostávají mnohem surovější a naléhavější ráz. Je to obrovská zkušenost a také čest uvádět český muzikál mimo hranice ČR. Není to totiž vůbec samozřejmé,“ říká mladá česká režisérka Lucie Málková, čerstvá absolventka pražské DAMU.

Budapešťský soubor by v budoucnu rád spolupracoval i s dalšími českými tvůrčími týmy. Už v příští sezoně by se v divadle Pesti Színház mohl objevit známý režisér Michal Dočekal.
Štěstí dam bude mít premiéru v sobotu 3. října v 19 hodin v režii zmíněné Lucie Málkové a v choreografii Evy Duda. Autorkou scénografie je Iva Němcová a kostýmy navrhly Petra Vlachynská s Barbarou Wojtkowiak.
Hrají: Barbara Hegyi, Géza D. Hegedűs, Éva Bata, Zsolt Sarádi, Patrícia Kovács, Béla Fesztbaum, Erzsébet Kútvölgyi, Gábor Csőre, András Lajos, Martina Kovács, Zsuzsa Hullan, Attila Viszt a Kata Ruzsik j.h.

Foto: Pesti Színház – muzikál Štěstí dam